Türk Telekom Mobil Ödeme’nin kullanıcı sayısı 3 milyonu geçti

Türk Telekom’un mobil ödeme servisi Türk Telekom Mobil Ödeme’nin üye iş yeri sayısı 2 bini aştı. 2015 yılında 100 milyon TL’lik mobil ödeme işleminin gerçekleştiği platformu kullanan Türk Telekom müşterilerinin sayısı da 3 milyona ulaştı.

Türk Telekom Dijital Ödeme Hizmetleri Direktörü Zeynep Bosna, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 6493 sayılı Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Kanunu kapsamında ödeme hizmetlerini TT Ödeme Hizmetleri A.Ş. çatısı altında toplayan Türk Telekom’un dijital ödeme alanındaki çalışmalarını ve hedeflerini TeknoYO! ile paylaştı.

  • TT Mobil Ödeme ne zamandan bu yana kullanılıyor?

Zeynep Bosna

TT Dijital Ödeme Hizmetleri Direktörü Zeynep Bosna

Türk Telekom olarak 2010 yılından itibaren müşterilerimize ödeme hizmeti sunmaktayız. Dijital Ödeme Hizmetleri alanında mevcut durumda müşterilerimize Türk Telekom Mobil Ödeme, Türk Telekom Netten Ödeme ve Türk Telekom Evden Ödeme ürünlerini sunuyoruz.

Bu ürünler müşterilerimize anlaşmalı olduğumuz üye işyerlerinden satın aldıkları ürün ve hizmet bedellerini mobil, internet veya ev telefonu faturalarına yansıtma veya TL bakiyelerinden düşme imkânı sunarak hızlı ve kolay ödeme deneyimi sağlıyor.

  • TT Mobil Ödeme ile toplam ne kadarlık işlem yapıldı?

Geçtiğimiz yıl yenilediğimiz ödeme hizmetleri stratejimiz ve düzenlediğimiz kampanyalarla birlikte TT Mobil Ödeme üzerinden yaklaşık 100 milyon TL civarında mobil ödeme işlemi geçti. Yine geçtiğimiz yıl 3 milyona yakın müşterimiz en az bir defa mobil ödeme işlemi gerçekleştirdi. Takip eden yıllarda müşteri odaklı yaklaşımımızı destekleyecek şekilde portföyümüze dahil edeceğimiz yeni iş modelleri ile işlem hacmimizi büyütmeyi hedefliyoruz.

  • Nerelerde ve nasıl kullanılabiliyor?

Dijital Ödeme Hizmetleri anlamında müşterilerimize sunduğumuz mevcut ödeme çözümleri ağırlıklı olarak e-ticaret harcamalarında kullanılıyor. Bununla birlikte 2015 yılında yeni proje lansmanlarına ve kullanımı arttırmaya yönelik kampanyalara odaklandık.

Turk-telekom-mobil-odeme2015’te ilk defa bir Uygulama Dükkânında Türk Telekom Mobil Ödeme’yi müşterilerimizin kullanımına açarak Türk Telekom müşterilerinin sadece cep telefonu numaraları ile Google Play üzerinden uygulama satın alması imkânını sunduk.

Bununla birlikte PTT ile yapılan iş birliği ile PTT’den alınan HGS’lerin bakiyeleri tek bir SMS’le Türk Telekom Mobil Ödeme ile yüklenebiliyor. Ayrıca Türk Telekom müşterileri, Setcard POS cihazlarının bulunduğu restoranlarda sadece cep telefonu numaraları ile ya da Türk Telekom Mobil Hesap uygulaması ile restoran ödemelerini yapabiliyor.

  • Ödemeler faturaya nasıl yansıtılıyor? Taksit imkanı var mı?

Mobil ödeme her ne kadar 2010’dan beri hayatımızda olsa da birçok müşteri için hala yepyeni bir alternatif ödeme yöntemi. Dolayısıyla kullanıcı deneyimi çok önemli. TT Mobil Ödeme, hali hazırda Web, SMS, HTML 5 gibi farklı kanallardan kullanılabiliyor ve müşterilerimiz ortalama 10 saniyede alışverişlerini yapabiliyor.

TT_odeme_hizmetleri_logo_020616-02Mobil Ödeme müşterilerimiz anlaşmalı üye işyerlerinin ödeme seçenekleri arasından Türk Telekom Mobil Ödeme’yi tercih ederek ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. Müşterinin GSM hattı faturalı ise ürünün/hizmetin bedeli faturaya yansıyor, ön ödemeli hat ise TL bakiyesinden düşüyor.

Mobil Ödeme mevcut durumda mikro tutarlı ve tek seferlik işlemlerde kullanılıyor ve 6493 sayılı ‘Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’ gereği henüz taksitli işlemlerde yer almıyor.

  • Maksimum ödeme tutarı nedir? Neye göre belirleniyor?

Türk Telekom Mobil Ödeme servisi için maksimum aylık limit 400 TL. Yakın geçmişte her kullanıcı için aynı olacak şekilde kategori bazlı limit sistemi uygulanıyorken, 2016 Nisan ayı ile itibariyle kullanımı efektif yönetmek amacıyla Kullanıcı Bazlı Limit Projesi’ni hayata geçirdik. Bu uygulama dahilinde faturalı müşterilerimize bireysel olarak abonelik yaşı, fatura tutarı, vb. kriterler göz önünde bulundurularak skorlar atanıyor ve müşterinin skorlama yapısına göre kullanıcıya özel aylık limit değerleri belirleniyor.

  • Üye işyerleri arasında hangi işletmeler var?

Türk Telekom Mobil Ödeme aracılığı ile müşterilerimiz 2 bini aşkın üye işyerinden hızlı ve kolay bir ödeme süreci deneyimleyerek harcama yapabiliyorlar. TT_odeme_hizmetleri_logo_020616-03

Üye iş yerlerimizin büyük çoğunluğu kullanıcının dijital içerik, mobil içerik, oyun, topluluk, fiziksel ürün, aidat/abonman gibi kategorilerde harcama ihtiyacını karşılayan e-ticaret firmalarından oluşuyor.

Gerçekleştirdiğimiz projeler ve dahil olduğumuz kampanyalar ile offline alışveriş deneyimindeki payımızı arttırarak bu kanalda da önemli bir oyuncu olarak yer almak istiyoruz.

  • BDDK’nın yasal düzenlemesi sizi nasıl etkiledi?

Finans sektöründe hizmet veren farklı oyuncuların faaliyetlerini düzenlemek amacıyla BDDK tarafından düzenlenen, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun, 27 Haziran 2013’te yürürlüğe girdi.  Türk Telekom olarak, 6493 sayılı Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında yayınlanan kanuna uyum sağlamak amacıyla TT Ödeme Hizmetleri A.Ş. adına Ödeme Hizmeti Faaliyet Lisans başvurumuzu Haziran 2015’de gerçekleştirdik.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın