‘OAŞ’yi destekliyoruz ama mobilde de paylaşalım’

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin (TELKODER) girişimiyle, Turkcell, Vodafone, Türksat ile TELKODER üyesi şirketlerin çalışmalarına başladığı Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) ile ilgili olarak Türk Telekom resmi açıklama yaptı. Türk Telekom Ortak Altyapı Şirketi için dolaylı destek verdiğini duyurdu. TELKODER’in 9. Olağan Genel Kurulu toplantısına katılan Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, Türk Telekom’un Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ) konusundaki yaklaşımı hakkında şunları söyledi:

‘Türkiye’de vergiler ve lisans ücretleri çok yüksek’

 • 1481111894_t__rk_telekom_ceo_su_paul_doany

  Dr. Paul Doany

  Türk Telekom olarak, TELKODER’in öncülüğünde başlatılan Ortak Altyapı Şirketi çalışmasını önemli buluyoruz.

 • Türkiye’nin uyguladığı kamu-özel sektör ortaklığı yaklaşımının sonucunda, hem altyapının sahipliği devlette kalıyor hem de devlet gelir elde ediyor. Elde edilen gelir anlamlı seviyede çünkü Türkiye’de operatörlerden yıllık alınan lisans ücreti ve vergiler, dünyanın diğer ülkelerine kıyasla oldukça yüksek.
 • Yatırımcıların sektöre yaptığı yatırımın karşılığı olarak, yatırımcılar ve hissedarlar da kazanç sağlamalı. Nihayetinde altını çizmek istediğim nokta şu ki, operatörlerin kullandığı altyapı devlete ait; bu imtiyazlar ve lisanslar yoluyla sağlanıyor.
 • Ortak Altyapı Şirketi önemli bir inisiyatif. Türk Telekom olarak BTK’nın sınırlarını çizdiği ve kurallarını koyduğu şekilde tamamen maliyet ayrımı esasında altyapımızı paylaşmaya devam edeceğiz.

‘Dolaylı olarak OAŞ’yi destekliyoruz’

 • Bir kamu şirketi olan Kablonet de bu işbirliği içerisinde yer alıyor ve biz de Kablonet’e sunduğumuz altyapı vesilesiyle dolaylı olarak OAŞ projesini desteklemiş oluyoruz.
 • Bundan ayrı olarak, toptan seviyede, özellikle gelişmekte olan bölgelerde ücret oranlarını tekrar değerlendirebiliriz; daha küçük alternatif işletmecilere pozitif ayrımcılık yoluyla destek olabiliriz ve bu konularda birlikte çalışmaya hazırız.
 • Mükerrer yatırımların kaynakları boşa sarf edeceği konusuna katılıyorum. Ancak bu mobil yatırımlar için de geçerli, dolayısıyla mobilde de bir paylaşım ve ortak altyapı yaklaşımı değerlendirilmeli.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın