iPhone’ları Türkçe konuşturan Siri iOS 8.3 ile geldi!

iPhone, iPad ve iPod modellerinin en dikkat çeken özelliği olan sesli asistan Siri, iOS 8.3 güncellemesiyle Türkçe konuşmaya başladı. Türkiye’deki kullanıcılara bugün sunulan yaklaşık 300 megabaytlık yeni iOS 8.3 ile Türkiye’deki kullanıcıları iPhone modellerini artık Türkçe konuşarak kontrol edebiliyor. iPhone’lar ise Türk kullanıcıların dilinden anlıyor ve bu komutlara Türkçe yanıt veriyor.

İşin aslında bakacak olursak Türkçe konuşan Siri, 2015’in sonlarında bekleniyordu. Apple’da bu yönde açıklamalar yapmıştı. Ancak elini çabuk tutan Apple çalışmalarını daha önce bitirerek yaz aylarından önce Türkçe Siri ile gelen iOS 8.3 sürümünü kullanıcılara sundu. Türkçe ile beraber Rusça, Flemenkçe, Danca ve İsveç dilleri başta olmak üzere 7 dil bu kapsamda kullanıcılara sunuldu.

Yeni iOS 8.3 ile beraber birçok yeni özellik de kullanıcılara sunuldu. Bu özelliklerin başındaysa yeni emojiler oldu. iPhone ve iPad kullanıcıları artık farklı emojilerle kendilerini ifade edebilecek.

Otomobillerde de kullanılacak

Apple’ın sesli komut sistemi, şu anda kullanıcılara sunulan en iyi servisi olarak gösteriliyor. Bu özellik sayesinde iPad, iPod ve iPhone gibi cihazların tüm özelliklerine sesli olarak ulaşabilmek mümkün. Önümüzdeki dönemlerde de Apple’ın otomobiller için geliştirdiği CarPlay’de de Siri özelliği kullanılmaya başlanacak.

iOS 8.3 ile gelen diğer özellikler şunlar:

ios-8-3-ozellik

 


Yorumlar

yorum

2 comments

Bir Cevap Yazın