Turkcell ilk 5G testinde 24.7 Gbps hıza ulaştı

5G’de yerli teknolojiler geliştirebilmek amacıyla çalışmalarına devam eden Turkcell, Türkiye’de gerçek 5G ekipmanları ile ilk hız testini gerçekleştirdi. Ericsson işbirliği ile 15 GHz bandında gerçekleştirilen Turkcell 5G testi ile saniyede 24.7 Gbit hıza ulaşıldı. Turkcell’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, testin 15 GHz bandında yapılan dünyadaki ilk denemelerden biri olduğu belirtildi.

İstanbul’daki Turkcell Küçükyalı Plaza’da gerçekleştirilen test ile ilgili bilgi veren Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Grup Başkanı Gediz Sezgin, şunları söyledi:

“Bugün 15 GHz bandında gerçekleştirdiğimiz bu test, aslında bizleri nasıl bir gelecek beklediğini göstermesi açısından da oldukça önemli. Amacımız 5G’yi dünyada ilk kullanan ülkelerden birisi olurken aynı zamanda 5G’de yerli teknolojiyi de geliştirebilmek, ülke olarak teknolojiyi tüketen değil üreten ülke konumuna gelebilmek.”

100 GB’lik dosya 30 saniyede indirilebilecek

Türkiye’de gerçekleştirilen ilk 5G testi ile ilgili Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem ise 5G’de Turkcell ile yaklaşık 1.5 yıldır 5G teknolojilerini geliştirmek için stratejik işbirliği yaptıklarını ve önümüzdeki dönemde 5G’de yakın çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Test sırasında, 5G ile birlikte minimum seviyelere inecek olan gecikme sürelerinin önemini göstermek için de bir robot 5G şebekesinde gecikme süresi 1 milisaniye seviyelerinde çalıştırıldı. Ericsson işbirliği ile gerçekleştiren ve 15 GHz bandında 24.7 Gbps hıza ulaşılan test internetten de canlı olarak yayınlandı.

5G’nin sunacağı yüksek hızlar sayesinde bugün 500 Mbps’lik 4.5G hızı ile ortalama 30 dakikada indirilebilen 100 GB’lık bir dosya, 25 Gbps’lik 5G hızı ile 30 saniyede indirilebilecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın