Arıkovanı bir yılda 18 girişim için 1.9 milyon TL fon topladı

Turkcell’in kurduğu kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda başlatılan 18 farklı girişim için 1 milyon 920 bin TL destek toplandı. Turkcellden yapılan açıklamaya göre Turkcell Arıkovanı platformu, yüzde 75’lik kaynak sağlama oranına ulaştı.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Projesi olan ancak sermayesi bulunmayan girişimcileri, bu girişimlere destek olmak isteyenlerle ortak noktada buluşturan Arıkovanı’nın ilk yılının sonunda 11 bin destekçi ve 2708 başvuru sayısına ulaştığını söyledi.  Terzioğlu, hayata geçirdikleri Arıkovanı’yla girişimcisinin elinde sermaye olmadığı için bir kenarda prototip olarak bekleyen yenilikçi teknolojik ürünlerin, maddi kaynak bulmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kaan Terzioğlu, “11000 destekçiyi, girişimcilerle buluşturan Arıkovanı’nda, şimdiye dek 1 milyon 920 bin TL değerinde bir fon yaratıldı. 18 teknoloji girişiminin kitlesel fonlama kampanyası başlattığı platformda, şu ana kadar 9 proje fon hedefine ulaşarak başarılı oldu. Kaynak sağlama oranı yüzde 75’ye ulaştı” dedi.

Arıkovanı sistemi nasıl işliyor?

Teknolojik girişimleri destekleyen Arıkovanı’na başvurular, platformun web sitesi ya da uygulaması üzerinden yapılabiliyor. Arıkovanı, girişimcilerin ilk müşterilerini bulup, onlardan fon yaratmalarına aracı oluyor. Ödül bazlı kitlesel fonlama yöntemiyle çalışan platforma gelen prototip aşamasındaki ürünler, Turkcell tarafından sunulan pazarlama ve mentorluk desteğiyle vitrine çıkıyor.

Turkcell, aynı zamanda girişimcilerin ilk müşterisi olarak ürünleri için ön sipariş de veriyor. Girişimler, hazırlık aşaması ardından Arıkovanı’nda 60 gün süreyle vitrinde kalıyor ve bu sürede belirledikleri hedefe ulaşmaya çalışıyor. Eğer hedefe ulaşamazlarsa o ana kadar toplanan fon destekçilere iade ediliyor. Hedefe ulaşıldığında ise toplanan fon girişimciye aktarılıyor.

Hangi projeler desteklendi?

Arıkovanı ile yatırımcıların ilgisini çekerek fonlanan bazı girişimler ise şunlar:

  • Çocuklar için özel olarak geliştirilmiş Alya 3D Yazıcı
  • Tak-çalıştır akıllı yaşam sistemi Bean
  • Otizmli çocuklar için geliştirilmiş eğitim uygulaması Otsimo
  • Çocuklar için eğitici artırılmış gerçeklik (AR) ürünleri tasarlayan Zchool
  • Akıllı bebek ve bakıcı izleme servisi Invidyo
  • Isıyla silinebilen akıllı not defteri Outliers
  • Görme engellilere özel akıllı baston WeWalk
  • Bilimi özgün deneylerle sevdirmeyi amaçlayan Twin Bilim Kiti
  • Pati yıkama cihazı PEGGYMATIC
  • Mobil istasyonların iletişim planlaması için kutu oyunu Hücrebaz


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın