Turkcell 100 milyar dolarlık oyun pazarına Gamecell ile girdi

Turkcell’in entegre oyun platformu Gamecell kullanıma açıldı. Dünyada 2016 yılında 100 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması beklenen oyun pazarına giren Turkcell Gamecell ile Türkiye’deki 30 milyon oyuncuya ulaşmayı hedefliyor. Gamecell’in tanıtım toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, “BigKazan işbirliği ile hayata geçirdiğimiz Gamecell ile  hedefimiz Türkiye’de 30 milyon oyuncuya ulaşmak. Bu platformun oyunseverlerin sadece oyun satın aldıkları değil e-Spor turnuvalarına katıldıkları, takım kurdukları, oyun dünyasından en son gelişmeleri takip ettikleri bir platform olmasını arzuluyoruz” dedi.

Fiber abonelerine AKK yok

ismail-butun-2

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün

İlk aşamada platform üzerinden 2000’den fazla oyunun satışa sunulduğunu söyleyen Bütün, Gamecell’in açılışına özel bir ay boyunca tüm oyunlarda yüzde 25 indirim yapacaklarını söyledi.

Online olarak satın alınan oyunlar indirilirken, dosya boyutunun yüksek olmasının oyuncuların internet kotalarını olumsuz etkilediğine değinen Bütün, “Gamecell’de ise 20 TL ve üzeri oyun alan Superonline fiber kullanıcıları, istedikleri bir gün Turbo Butonu’nu kullanarak Adil Kullanım Kotası (AKK) ve hız limitine takılmadan oyunlarını indirebilecekler” diye konuştu.

Oyun ücreti faturaya yansıtılacak

Verilen bilgiye göre Gamecell kullanıcıları satın aldıkları oyunun ücretini Turkcell veya Superonline faturalarına yansıtılarak 12 ay taksitle de ödeyebilecekler.

Dünyada oyun oynayanların sayısının 2.1 milyar ile dünya nüfusunun üçte birine ulaşırken, Türkiye’de ise 30 milyon kişinin oyun oynadığına değinen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Bütün, “Biz de Turkcell olarak bu pazarda yerimizi Gamecell ile alıyoruz. Türkiye’de oyunun kalbi burada atacak” dedi.

Gamecell’de neler var?

gamecell-2

Turkcell’in hayata geçirdiği entegre oyun portalı Gamecell, şu 5 ana kategoriden oluşuyor:

  • HIVE: E-Spor etkinlikleri ve turnuvalar ile ilgili tüm bilgiler burada olacak. Dünyadan ve Türkiye’de devam eden turnuvalar ve takımların sıralamaları, oyuncularla ilgili bilgiler de bu kategori altında. Dileyen kullanıcılar bu başlık altında turnuva düzenleyebilir veya turnuvalara başvurabilir.
  • BUZZ: Oyun sektörü ile ilgili tüm haberlerin toplandığı kategori.
  • ePİN: Free-to Play oyunlar için PIN satışının yapıldığı alan. Kullanıcılar dilerlerse taksitle oyun alabiliyor, oyun bedelini Turkcell veya Superonline faturalarına yansıtabiliyor.
  • MARKET: Bilgisayar ve konsol oyunlarının satıldığı bölüm. Kullanıcılar için özel indirimlerin olduğu, en son çıkan oyunların hemen satışa sunulduğu kategori altından alınan oyunlar için de taksitle ödeme yapmak mümkün.
  • APP: Yerli oyun geliştiricilerin ihtiyaç duydukları tüm bilgiler burada yer alıyor. Oyun geliştirmek için yardıma ihtiyacı olan Gamecell’lilere de bu kategori altında yardım verilecek.

Mobil oyun PC oyunlarını geçti

Newzoo tarafından yayınlanan Global Oyun Pazarı Raporu’na göre 2016 yılında dünyada oyun pazarının büyüklüğün 100 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Raporda öne çıkan verilerden birisi de mobil oyun pazarındaki hızlı büyüme. Buna göre global oyun pazarının bir önceki yıla göre yüzde 8.5 büyümesi beklenirken, mobil oyun pazarındaki büyümenin yüzde 21.3 olarak gerçekleşeceği öngörülüyor.

Yine bu yıl mobil oyunlardan elde edilen gelirlerin de ilk defa PC oyunlarından elde edilen geliri geçmesi de dikkat çekiyor. Rapora göre bu yıl 37 milyar dolar olacağı tahmin edilen mobil oyun pazarının, 2019 yılında 52 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Türkiye’de oyuna yılda 2 milyar TL harcanıyor

Global Oyun Pazarı Raporu’na göre bugün 30 milyondan fazla oyuncunun olduğu tahmin edilen Türkiye’de oyun pazarının büyüklüğü ise 2 milyar TL’yi (755 milyon dolar) aşmış durumda. Kişi başına yıllık oyun harcaması ise 110 TL seviyesinde. Mobil oyun gelirleri 600 milyon TL (298 milyon dolar) civarında. Türkiye bu haliyle dünyada oyun gelirlerinde en büyük pazar konumundaki ilk 100 ülke arasında 16. sırada yer alıyor.

gamecell-infografik

Rakamlarla dünyada oyun pazarı

  • Dünyada toplam 2.1 milyar oyuncu olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam toplam internet kullanıcısının yaklaşık 3’te 2’sine denk geliyor. (Newzoo)
  • 2.1 milyar kullanıcının 700 milyondan fazlası online oyun oynuyor.
  • 2016 yılında dünyada oyun pazarının 99.6 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor. 1.9 milyardan fazla kişi mobil cihazlarından oyun oynarken, 100 milyar dolarlık pazarda mobil oyun kategorisinden büyüklüğü 36.9 milyar dolara ulaşmış durumda. Mobil oyun gelirleri bu yıl ilk defa 26.7 milyar dolarda kalan PC oyun gelirlerini de geçmiş oldu.
  • 2019’da global oyun pazarının 118 milyar dolara, mobil oyun pazarının da 52 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor.
  • 50 yaş üstünde oyun oynama oranı da yükseliyor. Amerika’da toplam oyun oynayan kişilerin arasında 50 yaş üstü kişilerin oranı yüzde 27’ye yükselmiş durumda. İleri yaşta oyun oynayanlar daha çok eğitim ve sağlık kategorilerindeki oyunları tercih ediyor.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın