Turkcell 7/24 askeri standartlarda korunan veri merkezini açtı

Turkcell’in 3 yıl içerisinde toplam 275 milyon TL’lik yatırım yapacağı Turkcell Gebze Veri Merkezi hizmete açıldı. 33 bin metrekarelik alana sahip, Türkiye’nin en büyük veri merkezinin hizmete girmesiyle YouTube, Google ve Facebook gibi içerik sağlayıcıların da verisini Türkiye’de tutması ve Türkiye’nin verilerinin Türkiye’de kalmasını hedefleniyor.

Turkcell Gebze Veri Merkezi’nin açılışı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu tarafından yapıldı.

Kapılar 120 dakika yanmıyor

Turkcell Gebze Vermezi Açılışı İnfografikAçılışta verilen bilgiye göre Turkcell‘in Gebze Veri Merkezi’nde, her biri 500 metrekareden oluşan 20 oda bulunuyor. Her odada ise 192 kabinet bulunuyor. Toplam kabinet sayısı ise 3840 olacak. Gebze Veri Merkezi, 9 büyüklüğündeki depremde bile aralıksız çalışabilecek.

Kapıların ve duvarların yangına 120 dakika boyunca dayanıklı olduğu veri merkezi Avrupa ve Uzakdoğu arasındaki veri trafiğinde geçiş noktası olacak. Veri Merkezi’nin haftanın 7 günü 24 saat askeri standartlara göre fiziki olarak korunacak.

6400 sensör ile sürekli izlenen Gebze’deki Veri Merkezi, ısıdan yangına, fiziki durumdan yağmura kadar her türlü etkiyi algılıyor ve kendi önlemini alıyor. Retina taramalı özel kapılardan giriş yapılan Gebze Veri Merkezi, askeri termal kameralarla sürekli izleniyor.

‘Ürettiğimiz verinin % 96’sı yurt dışında’

_EC_8777Açılış töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bilginin üretilmesi kadar üretilen bilginin Türkiye’de kalmasının önemine değinerek, “Bilginin ülkemizde kalması için gerçekten çok çalışmalıyız ki zira yüzde 96’sı yurt dışında saklanıyor” dedi. Turkcell’in Türkiye’nin en fazla veri trafiği üreten özel sektör kurumu olduğuna dikkat çeken Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça iseVeri depolama konusunda bölgemizin en güçlü şirketlerden birisi olmaya kararlıyız. Gebze’nin ardından Ankara ve İzmir’de açacağımız yeni veri merkezleri ile birlikte Fiber İpekyolu’nun yeni kervansarayları Türkiye’de Turkcell veri merkezleri olacak“ diye konuştu.

‘Her Google aramasında veri ithali yapıyoruz’

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise “Türkiye’de 100 kişiyi aşan bir şirketin tüm teknoloji ve sistem altyapısı için kendi veri merkezini kurması, tüm giderleri de eklediğimizde, yaklaşık 1 milyon TL’ye mal oluyor. Aynı hizmetin Turkcell’den alınması durumunda şirket yılda yüzde 50 gibi bir oranda tasarruf sağlıyor” dedi.

Terzioğlu şöyle konuştu: “Yapılan her Google aramasında veri ithali gerçekleştiriliyor. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değil. Türkiye olarak bugünün petrolü olan verimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bugün açılışını yaptığımız veri merkezi ile birlikte Turkcell olarak veri depolama kapasitemizi yüzde 150 büyütüyoruz. Önümüzdeki 18 ayda Ankara ve İzmir’de iki veri merkezi daha açmayı planlıyoruz. Tüm bu yatırımlarımızla birlikte toplam 107 bin metrekarelik bir alana ulaşacağız.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın