‘Güvenli Dijital İmza’ uygulaması hayata geçirildi

Evraklı işlemlerin daha güvenli, hızlı ve kolay yapılmasının yanı sıra kâğıt tüketiminin azaltılmasını ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla Turkcell Güvenli İmza Uygulaması hayata geçirildi. Turkcell’in öncelik olarak kendi bayilerinde pilot uygulamasını başlattığı “güvenli dijital imza” ile tüm evrakların dijitalleşmesi ve bu şekilde arşivlenmesi planlanıyor.

İşlemler sırasında kimlik ve imzanın Turkcell elektronik arşiv sistemine kaydedildiği uygulamayla, çalıntı ya da taklit kimlik ile açılan hat problemlerinin de önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, uygulama ile ilgili olarak, “Amacımız başlattığımız bu uygulamanın bankacılık ve sigorta başta olmak üzere tüm sektörlere yayılmasını sağlamak. Böylece ülke ekonomisine Turkcell olarak sadece bizim sağladığımız yıllık yaklaşık 40 milyon TL’lik katkı, diğer sektörlerin de dâhil olmasıyla yılda yaklaşık 300 milyon TL’ye ulaşacak” dedi.

Güvenli dijital imza uygulamasının işlem sürelerini yüzde 20 ile yüzde 40 arasında azaltacağını belirten Kaan Terzioğlu, uygulamanın kötü niyetli kişilerin bir başkası adına hat alarak, bu hatlar ile suç teşkil eden faaliyetlerde bulunması riskini de önleyeceğini söyledi.

Turkcell Güvenli İmza uygulaması nasıl çalışıyor?

Turkcell Güvenli İmza Uygulaması ile hattıyla ilgili işlem yapmak isteyen ve Turkcell’e başvuran müşterilerin işlemi tablet üzerinde tamamlanıp, sistemsel kontrolleri gerçekleştiriliyor. Satış temsilcisi, hat sahibinden aldığı kimlik fotoğraflarını Turkcell sistemi içinde kullanılan “Mobil Evrak” uygulaması ile çekiyor.  

Daha sonra MERNİS sorgusuyla kimliğin güncelliği ve doğruluğu kontrol edilip kimlik üzerindeki abone fotoğrafı da sisteme kaydediliyor. Bu şekilde çalıntı veya taklit kimlikle aktif hale getirilen hat problemlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Sözleşme tablet üzerinde açılıyor ve müşteriden kontrol etmesi, ardından imzalaması isteniyor.

Müşterinin imzası dijital olarak kilitlenerek, sözleşme ile birlikte güvenli şekilde kaydediliyor. Aynı zamanda bu işlemle birlikte imzanın hız, ivme ve basınç değerleri, zaman damgası, konum bilgileri de kayıt altına alınıyor.  İmza sözleşmeye entegre, kopyalanamaz ve başka yerde kullanılamaz şekilde, kimlikle birlikte bir bütün olarak saklanıyor.

Müşteriler istediği zaman turkcell.com.tr’ye kullanıcı adı ve şifresi ile girerek “Sözleşmelerim” bölümünden kendi sözleşmelerini görüntüleyebiliyor.

İmzalanan dokümanın bir kopyası talep edilirse müşteriye e-posta olarak da gönderilebiliyor. E-posta kullanmayan müşteriler ise yazılı kopyayı bayilerden alabiliyor.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Güvenli Dijital İmza uygulamasını tanıttı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın