Mağazalarını ikiye ayırıyor: Turkcell Plus ve Turkcell

Turkcell Türkiye genelinde sayısı 1780’i bulan perakende mağazalarını yenilemek için dönüşüm hareketi başlattı. Dönüşüm projesi kapsamında mağazalar Turkcell Plus mağazaları ve Turkcell mağazaları olarak yeniden tasarlanacak. İlk etapta 73 mağazayla başlayan dönüşüm projesi, 2017 yılı sonunda tüm Türkiye’de tamamlanacak. Toplam maliyeti 540 milyon TL olacak proje, Türkiye genelindeki yaklaşık 1780 Turkcell mağazasına uygulanacak.

Turkcell’in dijital mağaza dönüşünün tanıtım toplantısında verilen bilgiye göre mevcut mağazalar, “Turkcell Plus” ve “Turkcell” olarak iki farklı konseptle yeniden tasarlandı. Yenilenen mağazaların 510’u Turkcell Plus olacak. Turkcell Plus, daha geniş alanda, daha fazla son teknoloji deneyimi sunarken; diğeri ise ‘Mahallemdeki Turkcell’ mottosuyla yaygınlığa odaklanacak.

Proje kapsamında mağazaların camlarında bulunan kağıt bilgilendirme posterleri kaldırılarak vitrinlere dijital ekranlar yerleştirilecek. Yine mağazaların içinde bulunan broşür, bilgilendirme materyalleri de yerini dijital tarife ekranlarına bırakacak.

Ücretsiz internet bağlantısının sunulacağı mağazalarda müşteriler, bulamadıkları ürünü mağazadan çıkmadan online mağaza ekranından sipariş verebilecek. Satış sonrası destek için ‘Akıllı Destek’ bölümü sunulacak. Yabancı müşteriler için Arapça, Rusça ve İngilizce dillerinde anında canlı destek, işitme engelli müşteriler de işaret diliyle görüntülü hizmet alabilecek.

‘Kağıdı tümüyle kaldırıyoruz’

Turkcell yurtiçi gelirlerinin yüzde 80’ini oluşturan bireysel segmente hizmet eden perakende mağazalarının sayısını da gelecek yılın  sonuna kadar yüzde 75 oranında artırmayı hedefliyor. Turkcell mağazaların toplam 8 bine yaklaşan çalışan sayısı da mağaza artışıyla birlikte yüzde 25 artacak.

Turkcell’in yeni perakende dönüşümü hakkında bilgiler veren Turkcell Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, “Tüm Türkiye’ye yayılmış mağazalarımızda büyük bir çalışma başlattık. Artık batıda doğuda kuzeyde güneyde her nerede olursa olsun tüm mağazalarımızın hizmet standardı aynı olacak” diye konuştu.

Mağazalarında artık sadece cep telefonu, tablet gibi ürünler değil yeni nesil drone, ev içi eğlence sistemleri, giyilebilir teknolojik ürünler de sattıklarını belirten Erkan şunları söyledi: 

“Turkcell mağazalarından kâğıdı tümüyle kaldırıyoruz. Tüm müşterilerimiz işlemlerini tabletlerden yapacak, imzayı dahi dijital olarak atacak.”

Tablet ile işlem süresi yüzde 30 azaldı

Tüm perakende süreçlerini dijital hale getirmek isteyen Turkcell, dönüşüm projesinin ön hazırlığı kapsamında tüm mağaza çalışanlarına 20 milyon TL’lik yatırım yaparak tablet dağıttı. Verilen bilgiye göre cihaz satışından numara taşımaya, sabit internet aboneliğinden GSM aboneliğine kadar her işlemin tabletle yapıldığı mağazalarda işlem süresi yüzde 30 azalmış. Dönüşüm projesi kapsamında ilk yenilenen mağaza ise İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan Turkcell mağazası olmuş.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın