Turkcell Superonline’ın fiber abone sayısı 1 milyonu geçti

Turkcell hem fiber müşteri sayısında hem de Turkcel TV+’da 1 milyon müşteriyi geçti.  Turkcell Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, “Tüm zorluklara rağmen Turkcell Superonline fiber abone sayısı 1 milyonu geçti. Bugün hem fiberde hem de Turkcell TV+’da 1 milyon müşteriye ulaştık” dedi. Turkcell’in fiberde 1 milyonuncu aboneye ulaşmasıyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Murat Erkan, tüm fiber müşterilerine 100 Mbps hız müjdesi de verdi.

Buna göre Turkcell Superonline fiber müşterilerinin hızları, Aralık ayı boyunca 100 Mbps’ye yükseltilecek. Yine Aralık ayı boyunca fiber altyapısı üzerinden televizyon hizmeti alan müşteriler, en üst Turkcell TV+ paketinden yararlanabilecek.

‘Bir yeri 5 kişi birden kazmasın…’

fiber-kaziMurat Erkan, Turkcell Superonline’ın ilk fiber müşterisi Bülent Solakoğlu ve 1 milyonuncu fiber müşterisi Onur Yalçın’ın katıldığı kutlama töreninde, fiberdeki rekabetten, tek faturaya, Turkcell TV+’tan, evlerde 4.5G hizmetine şunları söyledi:

  • Kazı izinleri, yerel yönetimlerin yaklaşımları ve varolan şebekeleri paylaşma konusunda yaşanan sıkıntılara rağmen, fiberde 1 milyonuncu müşteriye ulaştık.
  • 2016’da 489 rekabet başvurusu yaptık sadece 2’sine geri dönüş oldu. Türkiye’de toplam 21 milyon hane var ancak fiber henüz 4 milyon haneye ulaşabildi. Daha gidecek 17 milyon hane var ama nasıl gidilecek bunlara? ‘Fiber pahalı bir yatırım. Bunun için ‘bir yeri 5 kişi birden kazmasın’ dedik ve “Ortak Altyapı” çözüm modelini sunduk.

3 ile daha fiber internet verecek

murat-erkan-2

  • Biz “karlı” değil, kârlı yerlere yatırım yapıyoruz. Rakip 100 haneye fiber götürünce, yüzde 23-24 geri dönüş yakalayabiliyor. Bizde ise fiber yatırımlarının müşteriye dönüştürme oranı yüzde 40.2.
  • Şu ana kadar fiber 4.2 milyar TL yatırım yaptık. Toplam 36 bin 300 km altyapıya ve 15 ilde 2.6 milyon haneye ulaştık. Bu yıl bitmeden Denizli, Manisa ve Tekirdağ olmak üzere 3 şehirde daha fiber internet hizmeti vermeye başlayacağız. Böylece toplam il sayımız da 18’e çıkıyor.
  • Fiber altyapımızı sadece Türkiye’de kullanılmıyor. Gürcistan, İran ve Irak’ın verilerinin yüzde 50’si Turkcell üzerinden geçiyor. Suriye’deki, savaş bitince, yatırımlarımızın olduğu bu ülkede de ciddi kapasitelere imza atacağız.

Evlere havadan 4.5G hızında internet

  • Fiberle gidemediğimiz evlere havadan 4.5G hızında internet götüreceğiz. Bunun için WTTH (Wireless to the home) teknolojisi üzerinde çalışıyoruz. 2017 yılında bu hizmeti sunacağız.
  • wtthModemin üzerinde bir SIM kart olacak. Son kullanıcı başka herhangi internet şebekesine ihtiyacı olmadan SIM takılı WTTH modem üzerinden bulunduğu yerdeki 4.5G baz istasyonuna bağlanıp, internet hizmeti alabilecek. 
  • Turkcell’in TV platformu Turkcell TV+, Ekim sonu itibariyle toplam 1 milyon kullanıcıya ulaştı. 4.5G öncesi Turkcell TV+’ta ortalama günlük 7 dakika olan cepten televizyon izleme süresi, bu ay itibariyle günlük 28 dakikaya yükseldi. Bu süreyi bir yıl içinde günde ortalama 40-45 dakikaya çıkarmayı hedefliyoruz.
  • Yaklaşık 4 ay önce sunduğumuz tüm Turkcell hizmetlerini tek çatı altında toplayan Turkcell Tek Fatura, 100 bin müşteriye ulaştı.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın