Operatörler Türkiye’de 5G’ye geçiş çalışmalarını hızlandırdı

Dünyada 2020’de kullanılmaya başlanacağı tahmin edilen 5G için Türkiye’deki mobil operatörler çalışmalarını hızlandırdı. Türkiye 5G planlarını duyuran operatörlerden Turkcell, üyesi olduğu Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği (Next Generation Mobile Networks Alliance, NGMN) çatısı altında 5G saha testlerini yönetmeye hazırlanırken, Vodafone ise Türkiye’de yönelik olarak sürdürdüğü, 5 adımdan oluşan 5G stratejisi çalışmalarını duyurdu.

Turkcell, 2013 yılından beri üyesi olduğu NGMN çatısı altında global ölçekte yapılacak ilk 5G saha testlerine dahil olduğunu açıkladı. Açıklanan takvime göre 2017 yılının Nisan ayında 5G’nin öncüsü sayılan ilk standartlar belirlenecek.

Turkcell 5G’nin ilk saha testlerine başlıyor

Ardından altyapı üreticileri bu kriterlere uygun ilk prototipleri geliştirecek. Sonrasında ise konsorsiyum bu ürünlerin global ölçekte yapılacak saha testlerini yönetecek. Testler, 2017 yılı ortasından 2018 yılı sonuna kadar aktif olarak devam edecek.

turkcell5g

Dünyada 5G standartlarının belirlenme sürecinde aktif rol aldıklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şunları söyledi: 

“4.5G altyapısını hayata geçirirken amacımız bir yandan da 5G’de öncü olmaktı. Türkiye’nin teknoloji üreten ülke konumuna gelmesi yolunda 5G’nin çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla son 1 yıldır hem ulusal hem de global ölçekte çok önemli işbirlikleri yaptık. 5G’nin dünyadaki ilk saha testlerini yönetecek birim içerisinde olmaktan memnunuz.”

Vodafone Türkiye’de 5 adımda 5G’ye geçecek

Türkiye’deki 5G çalışmalarına hız veren bir diğer operatör olan Vodafone ise 4.5G teknolojisine göre 10-100 kat daha hızlı olması ve 1000 kata kadar daha fazla kapasite sunması beklenen 5G teknolojisi için 5 adımdan oluşan bir çalışma yürütüyor.  

1477472175_gorsel_1Vodafone Türkiye’nin Lisanslı/Lisanssız Spektrum Birleştirme, Darbantta Nesnelerin İnterneti, Noktadan Noktaya Havadan Yüksek Hızda Veri Aktarımı, Portatif Çekim Noktaları ve Şebeke Fonksiyon Sanallaştırma adımlarından oluşan 5G stratejisi çalışmaları, Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao’nun katılımıyla Vodafone Arena’da düzenlenen toplantıda paylaşıldı.

Toplantıda, Türkiye’nin ilk canlı lisanslı/lisanssız spektrum birleştirme testi yapılarak 400 Mbps hıza ulaşıldı.  Mallik Rao, şunları söyledi:  

“Vodafone olarak, her ülkede birey ve kurumların saniyede 1 Gigabit’lik yaygın genişbant bağlantı hızından, düşük gecikme süresinden ve güvenilir şebeke performansından faydalanabileceği bir Gigabit Toplumunun oluşması gerektiğine inanıyoruz. Bu toplum, 5G teknolojisinin gelmesiyle daha yüksek yeterliliğe ve kapasiteye sahip olacak. “

5G teknolojisi ile neler değişecek?

1g-2g-3g-4g-5g5G ile birlikte indirme hızlarının saniyede 10 Gigabit’lere kadar çıkacağı öngörülüyor. 5G’nin hız artışına göre daha kritik olan yeniliği ise kapasite artışı getirecek olması. Bugün binlerce cihaz bir baz istasyonuna bağlanıyor ve sunulan kapasiteyi paylaşıyor.

Ancak gelecekte bu sayı, özellikle IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlar ve M2M (makineler arası iletişim) teknolojilerinin gelişmesi ile milyarları bulacak. Otomobilden ilaca, ayakkabıdan tencereye kadar birçok nesneyi internete bağlayacak 5G şebekesinde tüm nesneler birbiriyle internet üzerinden konuşabilecek.

2020 yılında 20 milyar bağlantılı cihazın olacağı ve bir evde ortalama 500 sensörün çalışacağı tahmin ediliyor. Örneğin 1 kilometrekare alan içinde 1 milyon cihazın sorun yaşamadan veri alıp gönderebilmesi ancak 5G ile mümkün olacak. Gecikme süreleri de 5G altyapsıyla birlikte 1 ile 10 milisaniyeler seviyesine düşecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın