Türkiye’nin 5G’ye geçişi için 5 kat fiber şart

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), son günlerde gündemde olan Türkiye’de 5G teknolojileri ve 4.5G’den 5G’ye geçiş konusunda önemli açıklamalarda bulundu. TELKODER‘e göre Türkiye 5G için mevcut fiber altyapısını 5 katına çıkarmalı.

TELKODER, GSM baz istasyonlarının fiber internet kablolarıyla birbirine bağlı olduğunu ve milyonlarca GSM hattının bu biçimde çalıştığına dikkat çekti. Türkiye’de önemli engeller sebebiyle henüz yüzde 100 güçlü bir 4.5G altyapısı sağlanamadığına dikkat çeken dernek, 2020 için planlanan 5G’ye geçiş sürecinin iyi planlanmasının önemine vurgu yaptı.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türkiye’deki 260 bin kilometre uzunluğundaki fiber altyapının yetersiz olduğunu ve ülkemizdeki 21 milyon haneye fiberin ulaşması için 1 milyon kilometre daha yani 5 kat daha fiber altyapı kurulması gerektiğinin altını çizdi.

‘Yerel yönetimler yatırımları engelliyor’

TELKODER Başkanı Arıak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“5G telekomünikasyon sektörü ve Türkiye’nin geleceği için kritik öneme sahip. 5G teknolojilerinin yerelleşmesi yönündeki değerli çalışmalar kadar fiber altyapı kurulumunun da bir milli mesele olarak algılanması gerekiyor.

Bugün gelinen noktada yasalarla belirlenmiş tesis paylaşımı kuralları uygulanmıyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başta olmak üzere yerel yönetimler işletmecilerin fiber yatırımlarını engelliyor…

Türkiye’nin önünü tıkayan gücünü azaltan bu uygulamaların bir an önce önüne geçilmesi gerekiyor. Hükümetimiz daha güçlü bir Türkiye için yüzde 100 güçlü bir fiber altyapı için beklenen mevzuat değişikliklerini bir an önce hayata geçirmelidir.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın