Türkiye mobil iletişimde 5G için resmi çalışmalara başladı!

Evet, yanlış okumadınız; ne 4G ne de 4.5G5G’de yerli imalatı teşvik etmek için start verildi! Türkiye 1 Nisan 2016’da mobil iletişimde 4.5G ile tanışmaya hazırlanırken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 5G için çalışmalara başladı.

BTK’nın yayınladığı “2016 Yılı İş Planı”na göre Türkiye’de elektronik haberleşme sektöründe yeni nesil mobil haberleşme (5G) teknolojileri konusunda koordinasyon çalışmaları başlatılacak ve konuda rapor hazırlanacak.

4-5-GNisan 2016’da tamamlanması öngörülen çalışmaya göre yeni nesil mobil haberleşme sistemlerine (5G) ilişkin yerli imalatı teşvik etmek amacıyla Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelerin, enstitülerin, işletmecilerin, firmaların ve diğer özel müteşebbislerin yürüttükleri çalışma ve faaliyetlerinin takip edilmesi ve ortak çalışmalar yapılması, ITU ve ETSI gibi uluslararası kuruluşlar nezdinde 5G konusunda yapılan çalışmaların sektör temsilcileri ile birlikte takip edilmesi ve gerçekleştirilen faaliyetlere yönelik bir değerlendirme raporunun yayımlanması hedefleniyor.

BTK’nın başlattığı çalışma, çok taraflı toplantılar aracılığıyla sektör ve diğer ilgili girişimciler ile karşılıklı iletişimin sağlanmasını, bilimsel toplantılar, sanayi formları, sivil toplum kuruluşları, araştırma kurumları ve üniversiteleri de içerecek biçimde geniş kesimler ile etkileşimin sağlanmasını kapsıyor.

2016 İş Planı’na girmesinden de anlaşılabileceği gibi BTK, 4.5G’de en büyük tartışma konusu olan ve hatta ihale tarihinin ertelenmesine neden olan “yerli üretim” için 5G’de elinin daha sıkı tutacak.

‘Adil Kullanım Kotası’ bu yıl değişecek

akilli-telefonda-internet-kotasi

BTK’nin bu yılki iş planında yer alan bir diğer çalışma ise internet kullanıcılarını oldukça sevindirecek. Ağustos 2016’da tamanlanması öngörülen “Adil Kullanım Noktası (AKN)” uygulamalarına ilişkin çalışma ile internet kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden olan Adil Kullanım Kotası’nda (AKK) değişikliğe gidilmesi amaçlanıyor.

BTK’nın İş Planı’nda yer alan tüketici memnuniyetinin artırılmasına odaklanan çalışmayla ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor: “Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri nedeniyle sabit ve mobil internet erişiminde uygulanmakta olan AKN ile ilgili çalışma yapılması suretiyle, özellikle AKN sonrası veri indirme hızlarının iyileştirilmesi, tüketiciler açısından belirliliğin ve şeffaflığın artırılması amaçlanmaktadır.”

Limit artacak, hız daha az düşürülecek

internet-hiziMevcut koşullarda ADSL ve fiber internette AKK, ortalama 50 GB. Limitsiz paketlerde bu miktar aşıldığında ekstra ücretlendirme yapılmasa da, kullanıcının internetteki veri indirme (download) hızı 3 Mbps’ye, veri yükleme (upload) hızı ise ortalama 1 Mbps’ye düşürülüyor.

BTK’nın Ağustos ayında kadar yapması beklenen değişiklikle hem AKK limitininin artırılarak 50 GB seviyesinden 100 GB seviyesine çıkarılması hem de bu limitin aşılması durumunda internet hızının daha az düşürülmesi bekleniyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın