Türkiye akıllı telefon pazarı ölüm kalım savaşı veriyor!

Pazar araştırma kuruluşu IDC (International Data Corporation) Türkiye akıllı telefon pazarı 2016 yılı 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre yılın 3. Çeyreğinde Türkiye akıllı telefon pazarı yıllık bazda yüzde 11, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 17 küçüldü. Toplamda 2.75 milyon adet akıllı telefonunun ithalat edildiği pazarda, ciro olarak ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 25 küçülme gerçekleşti.

IDC’nin Türkiye akıllı telefon pazarı değerlendirmesinde, “Akıllı telefon pazarı diğer birçok form faktörlerin aksine uzun bir süredir büyümekte ve pazar tahminleri de büyüme trendleri göstermekteydi. 15 Temmuz darbe girişimi, dolar kurundaki oynaklık ve piyasalarda bunların sonucu oluşan ekonomik belirsizlikler bu büyüyen teknoloji grubunda ciddi bir negatif etki ve kırılma yaratmış gözüküyor” denildi.

“Akıllı Telefon Pazarı 3. Çeyrek’te Kırılma Yaşıyor” başlıklı rapordan öne çıkan tespitler şöyle:

  • Halihazırda yükselmiş olan dolar nedeniyle sene başından beri son kullanıcı fiyatlarında indirimi baskılamak ve hatta zaman zaman ürün fiyatlarını artırmak zorunda kalan üreticiler, 15 Temmuz darbesi ve arkasından gelen ekonomik kriz ortamında daha da düşen karlılıklarla baş etmek zorunda.
  • Piyasadaki tüm oyuncuların bir an evvel 2016’dan kurtulmak istemesinde sadece dolar fiyatları etkili değil. Teknoloji zincirlerinde hemen hemen tüm oyuncular piyasalara da yansıdığı şekilde ölüm kalım savaşı veriyor.

Yerli oyuncular pazar payını artırdı

  • Düşen satışlar ve karlılık, azalan tüketici güveni, fiyatlar üzerindeki ciddi rekabet bu oyuncuları zor durumda bırakıyor. Telekom operatörleri tarafında da pek parlak bir durum yok. Türk Telekom ve Avea birleşmesinin bayiler üzerindeki etkisi yılın ortasında bitti bitecek derken Türk Telekom distribütörleri üzerindeki karlılık baskısı cihaz satışlarına çok olumlu yansımıyor. Turkcell tarafındaki yönetim belirsizliği, Turkcell’in cihaz satışları konusundaki tutumunu da etkiliyor ve uzun yıllardır cihaz satışı konusunda liderliği elinde bulunduran Turkcell kanalı gerileme kaydetmiş durumda.

  • Üretici özelinde ise Samsung, yüzde 43 pazar payıyla liderliğini koruyor olsa da rakam bazında yılın önceki çeyreklerine göre 3. çeyrekte daha düşük bir performans sergiledi. Burada Galaxy Note 7 etkisinden daha çok J serisindeki tedarik sıkıntıları rakamlar üzerinde negatif bir etki yarattı.
  • Apple, iPhone 7 lansmanı öncesi, 2015 yılı 3. çeyrekteki düşük performansına benzer şekilde pazar payında (yüzde 15) ve ithalat rakamlarında düşüş kaydetti. LG ise LG G4’de yakaladığı çıkışı LG G5 ile sürdüremedi ve organizasyonel değişikliklerle beraber pazar payı yüzde 4’e düştü.
  • Yerli oyuncular tarafında ise yukarıdaki olumsuz resmin aksine güzel gelişmeler yaşanıyor. General Mobile, Android One serisine odaklı stratejisine devam ediyor ve yüzde 13 pazar payıyla ilk 4 marka sıralamasında yerini koruyor. Vestel, son çeyrek Vodafone kanalında yaptığı başarılı kampanyayla yüzde 7 pazar payı yakaladı.

‘Pazar doyuma yaklaştı, 2017 zor olacak’

IDC Türkiye Kıdemli Pazar Araştırma Analisti Ramazan Yavuz, “2016 akıllı telefon pazarının doyum noktasına evrildiği, cep telefonlarından çok giyilebilir teknolojiler ve sanal gerçeklik gibi yeni teknolojilerin daha ön plana çıkmaya başladığı bir yıl olabilir” dedi.

Ramazan Yavuz, “Özellikle son kullanıcı fiyatlarının orta fiyat bandında oturması, bu segmenttteki ürünlerde ciddi rekabet, doların ve piyasada derinden ilerleyen ekonomik krizin akıllı telefon markalarını 2017’de de zorlayacağa benziyor” değerlendirmesini yaptı.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın