Türkiye, Apple’dan 10 kişinin kimlik bilgisini istedi!

Apple ile FBI arasında kullanıcı bilgilerinin paylaşılması tartışmaları devam ederken, Apple hükümetlerden gelen Apple cihaz ve Apple kimlik bilgileri talebiyle ilgili verilerini içeren Şeffaflık Raporu’nu yayınladı. Rapora göre Apple‘dan 2015 yılının ikinci yarısında devlet kurumları ve yerel mahkemeler tarafından dünya çapında 50 ülkeden toplam 167 bin cihaz ile ilgili bilgi istendi.

iphone_apple_logoÜlkelerin yerel kanuni düzenlemeleri çerçevesinde Apple’dan en fazla bilgi isteyen ülke 56 bin 447 cihaz bilgisi isteyen Polonya oldu.

Polonya’yı, 31 bin 360 taleple Almanya, 27 bin 922 taleple Güney Kore takip etti. ABD’de bu sayı 16 bin 112 olurken, Apple’dan bilgi talep eden ülkeler arasında Türkiye de yerini aldı.

Buna göre Türkiye, yasal kurumlar aracılığıyla Apple’dan 272 cihaz hakkında bilgi istedi. Apple bu taleplerin yüzde 52’sine olumlu karşılık verdi. Türkiye’nin Apple’dan istediği cihaz bilgilerinin sayısı, 2015 yılının ilk yarısında 60 idi.

Apple tek bir kişiyi Türkiye’ye verdi

apple-seffaflik-raporu-2015

iPhone, iPad, iPod, MacBook ve Apple Watch ürünlerinin yanısıra iCloud, iTunes ve Game Center ile ilişkili resmi bilgi bilgi taleplerini içeren Apple’ın Şeffaflık Raporu’nda ülkelerin yasalar çerçevesinde istediği Apple kimlik bilgilerine (Apple ID) de yer verildi.

Buna göre Türkiye geçen yıl 7’si yılın ilk yarısında, 3’ü ikinci yarısında olmak üzere toplam 10 Apple kullanıcısının kimlik bilgisini talep etti. 2015’in ilk yarısında Türkiye’nin bu taleplerinin hiç birinde kullanıcı bilgilerini vermeyen Apple, yılın ikinci yarısında ise Türkiye ile sadece “bir” kişinin bilgilerini paylaştı. Türkiye’deki resmi makamlarla kimlik bilgileri paylaşılan bu kişinin kim olduğu ise büyük merak konusu!

Apple’ın şeffaflık raporlarına aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

Ocak – Haziran 2015

Temmuz – Aralık 2015


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın