Türkiye bilgisayar pazarı yılın 3. çeyreğinde yüzde 30 büyüdü

Pazar araştırma kuruluşu IDC (International Data Corporation) Türkiye PC pazarı 2016 yılı 3. çeyrek verilerini açıkladı. Buna göre bu yılın 3. çeyreğinde Türkiye bilgisayar pazarı yıllık bazda yüzde 30, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 14.2 büyüme gösterdi. Türkiye PC pazarı 2016 yılının 3. çeyreğini toplam 453 bin 400 ithalat adedi ile kapattı.

IDC Türkiye’den yapılan açıklamada, Türkiye bilgisayar pazarıyla ilgili olarak şu değerlendirmeler yapıldı:

  • Üçüncü çeyreğin başı döviz kurları da dahil olmak üzere, devam eden birçok ekonomik ve siyasi dalgalanmalara tanıklık etti. En önemli gelişmelerden biri olan 15 Temmuz’daki darbe girişimi ülkede kurumsal hayatı ve yatırımları büyük ölçüde etkiledi.

Son aylarda sürpriz büyüme

  • 20 Temmuz’da hükümet tarafından ilan edilen 3 aylık OHAL süreci 19 Ekim itibariyle 3 ay daha uzatıldı. Ayrıca döviz kurlarındaki dalgalanma ve sınırda Suriye ile yaşanan sıkıntılar genel ortam üzerinde olumsuz etkiye sebep oldu.
  • Tüm bu gelişmeler sonucunda IDC 3. çeyrek başında beklentilerini aşağıya çekti fakat gerek tüketici gerekse kurumsal segmentteki bazı gelişmeler neticesinde PC pazarı çeyreğin son aylarına doğru sürpriz bir büyüme gösterdi.
  • Zayıflayan kurumsal ve tüketici güvenirliğine ek olarak mali piyasalardaki artan dalgalanmanın tüketici talebini azaltması beklenirken, tüketiciler bu duruma tepki göstermeyip, okul sezonunun başlamasının getirdiği PC ihtiyacı ve gerçekleştirilen kampanyalarla satın almalara devam etti.

HP lider, Lenovo ikinci, Asus ise üçüncü oldu

  • Kurumsal tarafta ise özellikle kamunun, ekonomide istikrarın sağlanması konusunda vermek istediği olumlu mesajla paralel olarak, tüm ihaleler ve satın almalar gerçekleşti.
  • Toplam Türkiye PC pazarında, yılın 3. çeyreğinde, yüzde 24 pazar payı ile özellikle kurumsal taraftaki büyük projeleri sayesinde liderlik koltuğuna oturan HP oldu. Lenovo, yüzde 22’lik pazar payı ile gerek kamudaki işleriyle, gerekse tüketici tarafındaki sağlıklı stoklarıyla çeyreği 2. olarak tamamladı. Asus ise yüzde 16.2 ile toplam PC’de 3. sırada yer alsa da özellikle tüketici segmentindeki yüksek ithalat adetleriyle bu segmentte lider oldu.

‘2017 belirsizliğini koruyor’

Açıklanan sonuçlarla ilgili olarak IDC Türkiye’den Kıdemli Pazar Araştırma Analisti Ayşe Kaptanoğlu ise şunları söyledi:

“2016’nın 3. çeyreğinde beklentinin üzerinde gerçekleşen rakamlar pazardaki iyileşmeyi gösterse de gelecek yıl bunun sürdürülebilir olması belirsizliğini koruyor. Eğer bileşenler tarafında üreticiler herhangi bir sıkıntı yaşamazsa ve perakende tarafı yükselen dolar karşısında fiyatlarda dengeyi sağlayabilirse, yılın son çeyreği hem kamu hem de özel sektörde bütçelerin harcanma zorunluluğu olduğundan muhtemelen umut verici geçecektir.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın