Türkiye bilgisayar pazarı yüzde 9 daraldı

Global bilgi ve iletişim teknolojileri araştırma ve danışmanlık kuruluşu International Data Corporation’ın (IDC) verilerine göre Türkiye bilgisayar pazarı yüzde 9’a yakın daraldı. IDC‘nin rakamlarına göre Türkiye kişisel bilgisayar ve tablet pazarı (masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, iş istasyonları ve tablet) 2017 yılının ikinci çeyreğini 879 bin 450 adet ile kapattı.

Pazar geçen yılın ikinci çeyreğine oranla yüzde 8.9 daraldı. Türkiye bilgisayar pazarı 2016 yılının 2. çeyreğinde 965 bin adet seviyesindeydi. Yıllık bazdaki bu daralmaya karşın, pazar 2017 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 8.7 büyüdü. Bu yılın ilk çeyreğinde pazarın adetsel büyüklüğü 809 bin seviyesinde gerçekleşmişti.

PC’de Lenovo, tablette Samsung ilk sırada

Ayşe Kaptanoğlu

Türkiye tablet pazarında Samsung‘un yüzde 22.8 oranındaki pazar payı ile lider olduğu 2017 yılının ikinci çeyreğinde, Vestel yüzde 13.9 luk oran ile ikinci, Lenovo ise yüzde 8.9 pazar payı alarak üçüncü sırada yer aldı. 

PC pazarında ise ikinci çeyrekte Lenovo yüzde 25.7 pazar payı alarak lider olurken, HP ikinci oldu. Asus’un pazar payı ise yüzde 14.1 olarak gerçekleşti.

Türkiye bilgisayar pazarını değerlendiren IDC Kıdemli Araştırma Analisti Ayşe Kaptanoğlu, “Önceki dönemlerden süregelen istikrarsızlığın getirdiği tedirginlik, döviz kuru oranlarındaki değişkenlik, çalkantılı makroekonomik göstergeler ve belirsiz politik ortam ikinci çeyrekte de devam etti” dedi.

Kaptanoğlu, “16 Nisan’daki referandum  tüm toplumda belirsizlik ortamı oluşmasına sebep olduğundan birçok devlet ihalesi ve kurumsal projeler 3. ve 4. çeyreğe ertelendi. BT karar vericiler böyle bir ortamda yatırım yapma konusunda isteksiz davrandılar” diye konuştu.

‘Bekle gör’ diyen tüketici, PC alımlarını erteliyor

IDC’nin Türkiye bilgisayar pazarıyla ilgili tespitleri şöyle:

* Tüketiciler bekle ve gör politikasını benimseyerek PC alımlarını ertelemeyi tercih etti. Politik durumların biraz daha netleşmesi, okul sezonunun başlaması ve yılsonu itibariyle kurumların BT bütçelerini harcama çabaları sayesinde yılın ilk yarısındaki yavaşlık, ikinci yarısında yerini hızlanmaya bırakacaktır.

Üreticiler ‘kârlılık’ ile uğraşacak

* Üretici firmalar ürünlerin satışını arttırmak için alternatif yollar arıyorlar. Tablet tarafı doyuma ulaşan bir pazar ve buradaki satışları teşvik eden ise giriş seviyesindeki uygun fiyatlı ürünler ve markalara olan bağlılık. Tablet pazarında maliyet hala önemli bir unsur ve bunu diğer markalar kategorisindeki konsolidasyon ile çok net görebiliyoruz.

* Ayrılabilir tablet tarafında, bu çeyrekte, yüklü miktarda eğitim sektöründe kullanılacak olan bir devlet ihalesi teslim edildi fakat aynı talep tüketici segmentinde görülemedi.

* Önümüzdeki dönemde, PC ve tablet üreticileri satış rakamlarına olduğu kadar kârlılık konusuna da odaklanacaklar. Yeni nesil işlemcilerdeki maliyet artışı birçok üreticinin planlamalarında değişikliğe gitmesine sebep olacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın