Seçim teknolojiyi frenleyecek, ‘cep’te yerli rüzgarı esecek

Necdet Çalışkan / ANALİZ

 

Uluslararası bilgi teknolojileri danışmanlık ve araştırma kuruluşu International Data Corporation (IDC), “IDC 2015 Türkiye Bilişim ve İletişim Pazarı Tahminleri” raporunu yayınladı. Microsoft Türkiye ve IDC Türkiye’nin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla duyurulan rapora göre Haziran 2015 Genel Seçimleri, teknoloji pazarında tüketici harcamalarının önüne geçecek.Türk tüketicisinin mobil cihazlara olan talebinin doyuma ulaştığını gösteren raporda, yerli telefon üreticilerini sevindirecek haberler de var. İşte “8 Maddede 2015 Türkiye Bilişim Pazarı”

 

1 – Bilişimdeki büyüme yüzde 3.1’de kalacak

bilisim-pazari

2015 yılında Türkiye Bilişim ve İletişim pazar harcamaları büyümesi, tüketici donanım harcamalarındaki yavaşlama nedeniyle yüzde 3.1’e düşecek. Toplam pazarın büyüklüğü 800 milyon dolarlık artışla 25.8 milyar dolardan 26.6 milyar dolar seviyesine çıkacak.

 

2 – Seçim, tüketicinin önüne geçecek

secim-sandik

2015 genel seçimlerinden sonra hızlanacak olan kurumsal harcamalar, tüketici harcamalarının önüne geçecek. Kısıtlı BT bütçeleri ve yatırımın geri dönüşünün hesaplanma zorluğu nedeniyle daha geniş kapsamlı büyük veri uygulamaları seçili proje örnekleriyle sınırlı kalacak.

 

3 – En düşük büyüme ‘donanım’da olacak

donanim-harcama

IDC Türkiye’nin raporuna göre Türkiye’de 2015 yılında donanım harcamalarındaki artış yüzde 1.2 ile sınırlı kalırken, en yüksek büyüme rakamlarına yüzde 7.1 ile yazılım ve yüzde 6.4 ile servislerde ulaşılacak.

 

4 – Tablet pazarı doyuma ulaşacak

tablet-pazari

Tüketici segmentindeki mobilite, cihaz bakımından doyuma yaklaşacak. Tablet pazarındaki büyüme yüzde 2.9 ile sınırlı kalacak. 2015 yılında 4,328,960 adet satışın gerçekleşeceği tablet pazarının büyüklüğü 950 milyon dolar olacak.

 

5 – Bilgisayar satışları yatay seyredecek

pc-satislari

Dünya pazarındaki yavaşlamaya paralel olarak 2015 yılında Türkiye PC pazarında da yatay seyir devam edecek. Yüzde 0.3 de olsa büyüyecek olan PC pazarının 2015 yılındaki büyüklüğü, 1.9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşecek.

 

6 – Akıllı pazarın üçte biri ‘yerli’ olacak

vestel-yerli-telefon

Akıllı telefon pazarındaki büyüme tek rakamda kalacak. 2015 yılında yüzde 3.9 büyümesi öngörülen akıllı telefon pazarının büyüklüğü de yılı 4.5 milyar dolar düzeyinde tamamlayacak. Yerli akıllı telefon üreticileri pazardaki yeni satışların yüzde 30’unu gerçekleştirecek.

 

7 – Bulut’un yüzde 70’ini yabancılar kuracak

bulut-bilisim

2015 yılında Türkiye’de gerçekleştirilecek bulut yatırımlarının yüzde 70’ini çokuluslu şirketler yapacak. Bu alanda Türkiye’de 2014 yılında 53.6 milyon dolar seviyesinde olan bulut yatırımları, yüzde 21’lik artışla 64.8 milyon dolara ulaşacak.

 

8 – Güvenlik harcamaları artacak

guvenlik-harcama

Kamu ve özel sektörde artan farkındalık ile yeni nesil tehdit koruma çözümlerine olan talep artacak. Bu alanda Türkiye’de dış kaynak kullanımı yoluyla yapılan güvenlik yazılımı harcamaları 2014 yılındaki 18.1 milyon dolarlık seviyesinden yüzde 14’lük artışla 20.7 milyon  dolara çıkacak.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın