Türkiye’nin Silikon Vadisi açılmadan yüzde 17 büyüdü!

Türkiye’nin Silikon Vadisi projesi, teknoloji sektöründen önce gayrimenkul sektörüne yaradı. Türkiye’nin Bilişim Vadisi projesine ev sahipliği yapacak olan Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin sınırları, 490 bin metrekare genişletildi.

Bakanlar Kurulu’nun 2011 yılında aldığı kararla kurulmasına karar verilen Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin 11 Haziran 2011’de toplam 2.8 milyon metrekare olarak tespit edilen sınırları, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan kararla, 3.3 milyon metrekareye çıkarıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Bilişim Vadisi’nin ayrıntılı harita ve koordinatlarına da yer verildi.

İki resim arasında 490 bin metrekarelik fark!

muallimkoy-bilisim-vadisi-harita

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan “Bazı Alanların Teknoloji Geliştirme Bölgesi Olarak Tespit Edilmesi ve Bazı Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sınırlarında Değişiklik Yapılması Hakkında Karar ile Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin toplam alanı 3 milyon 338 bin 470 metrekareye yükseltildi. 5 yıl öncesinde bu alanın büyüklüğü toplam 2 milyon 847 bin 968 metrekare idi.

Biliim Vadisi'nin temeli 26 Mayıs 2015'te atıldı

Bilişim Vadisi’nin temeli 26 Mayıs 2015’te atıldı

Böylece 26 Mayıs 2015’te Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla temeli atılan Bilişim Vadisi’nin büyüklüğü açılmadan yüzde 17 artmış oldu. 

1.25 milyon metrekarelik Ar-Ge ofis alanına sahip olması planlanan Bilişim Vadisi’nde, kuluçka merkezleri, teknoloji transfer ofisleri ve prototip atölyelerinin yer alması hedefleniyor. Bakan Işık’ın açıklamasına göre Bilişim Vadisi’nin çevresinde oluşturacağı ekosistemle birlikte 5 bin Ar-Ge firması ve yaklaşık 100 bin çalışanın kullanabileceği bir yaşam alanı haline gelmesi planlanıyor.  

Teknoloji ve köylüler hariç herkesin yüzü gülüyor!

Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. Ortakları

Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. Ortakları

Alt yapı ve üst yapı tasarımlarının tamamlandığı 1. Etabı için başvuruların alınmaya başlandığı Bilişim Vadisi, toplam 4 etaptan oluşacak.Bilişim Vadisi için kurululan yönetici şirket Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.’nin hisselerinin yüzde 35’i TÜBİTAK‘ın kontrolünde. Türkiye’nin Silikon Vadisi olma hedefiyle yola çıkılan Bilişim Vadisi’nin ne zaman tamamlanacağıyla ilgili ise henüz kamuoyuna açıklanmış bir taahhüt bulunmazken, 490 bin metrekarelik genişleyen alanın kim ve kimlere yaradığı ise henüz bilinmiyor. 

Ancak bu yılın başında Türkiye’nin en büyük bilişim vadisine ev sahipliği yapacak Gebze Muallimköy’ün sakinleri kamulaştırma mağduru oldukları iddiasıyla yargıya başvurmuştu. Kamulaştırma işlemleri esnasında arazilerinin yüzde 40 daraldığını savunan köylüler, “Tapularımıza konulan şerh nedeniyle mağdur edildik” şikayeti yapmıştı.

Dünyanın yeni Silikon Vadisi neresi olacak?

Tüm bu gelişmeler ışığında, teknoloji ve inovasyon alanında henüz elle tutulur bir gelişmeye sahne olmayan Türkiye’nin Silikon Vadisi’yle ilgili güncel haberlerin şimdilik emlak ve gayrimenkul projelerini takip edenlerin radarında kaldığını da belirtelim.

Bilişim Vadisi’nin tanıtım filmi emlak projelerini aratmazken, tam da bu noktada “Dünyanın yeni Silikon Vadisi neresi olacak?” tartışmalarını bir kez daha hatırlatalım.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın