Türkiye bu yıl bilişime 22.3 milyar dolar harcayacak

Araştırma kuruluşu International Data Corporation (IDC), 2017 yılı içerisinde Türkiye’de gerçekleşmesi beklenen bilişim teknolojileri (BT) harcamaları öngörülerini yayınladı. IDC’ye göre Türkiye’de BT harcamaları 2017 yılında 22.3 milyar dolar olarak gerçekleşecek. Bu tutarın 11.4 milyar doları telekomünikasyona gidecek.

Microsoft‘un Türkiye’deki genel merkezinde düzenlenen “Yıllık IDC Öngörüleri” etkinliğinde konuşan IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları, dijital dönüşüm çalışmalarının ülkenin en fazla harcama yapan kurumlarında yavaşlayarak da olsa devam edeceğini belirterek, şunları söyledi: “Özellikle kısıtlanan BT bütçelerinin ortaya çıkardığı maliyet optimizasyonu ihtiyacı, yazılım ve BT hizmetleri etrafındaki harcamaları etkileyecek. Telekomünikasyon, finans, sağlık, eğitim ve perakende sektörlerinde ise altyapı harcamaları 2017’de ilerlemeye devam edecek.”

IDC’nin 2017 yılı öngörülerine göre bu yıl Türkiye’de 22.3 milyar dolarlık toplam BT harcaması gerçekleşecek. 2017 yılında Türkiye telekomünikasyon kısmı haricinde kalan BT pazarının ise 10.9 milyar dolar büyüklüğüne ulaşması bekleniyor. Bu da 2016 yılında öngörülen yüzde 1.9 oranındaki yıllık büyümeyle eşleşmekte.

Perakendeyi zor bir yıl bekliyor

2017 için bilişim teknolojileri alanındaki yatırım planlarını paylaşan firmalar şunlar oldu: Borusan Holding, Migros, Eureko Sigorta, Turkcell, CarrefourSA, Yapı ve Kredi Bankası, Denizbank, KoçSistem, Netaş, IBM, Hewlett Packard Enterprise (HPE), Dell-EMC, SAP, Huawei Enterprise, Cisco.

Sermaye yatırımının (CAPEX) düşürülmesi, tüm kurumlar için ana öncelik haline geleceğinden, bulut ve dış kaynak hizmetleri gibi işletme giderlerine (OPEX) dayalı iş modelleri artarak itibar kazanacak. BT hizmetleri ve yazılım bölümlerinin de tahmini yüzde 7.1 ve yüzde 6.2’lik yıllık büyüme oranlarıyla 2017 yılında Türkiye’nin en hızlı büyüyen bölümleri olması beklenmekte.

Sektör bazında bakıldığında ise sağlık, kamu hizmetleri ve ulaşım sektörlerinin harcamalarında 2017 yılında en yüksek büyüme oranlarını görmesi beklenirken; iletişim, finans, üretim ve kamu yılın en büyük harcama yapanları olacak.

Perakende sektörünü ise zorlu bir yıl beklemekte, karlılık endişesi yaşayan bazı piyasa oyuncularını, ya çalışan sayısını azaltarak, ya da şube sayısını düşürerek (veya her ikisini yaparak) operasyonlarını küçültmeye itti.

Bilişimde yatırımları belirleyecek 5 eğilim

IDC’ye göre 2017 yılı ve ötesi için Türkiye’deki BT yatırımlarını şekillendirecek 5 ana eğilim ise şunlar:

  • Bulut teknolojileri 2017’de yeni bir uyum seviyesine yükselerek, tedarikçiler arasında artan rekabet, agresif fiyatlandırma, paket satış ve müşteri hizmetlerine neden olacak.
  • Büyük veri ve analitiğin tanımlayıcı olmasından ziyade doğası gereği daha çok öngörücü olacak. Bu da keşif ve araştırma, performans yönetimi ve operasyonel zeka alanları çevresinde yeni kullanıcı örneklerinin çıkmasını sağlayacak.
  • Sürdürülebilir güvenlik ülkenin CIO’larının karşı karşıya geleceği birinci zorluklardan biri olacak ve güvenlik çözümleri harcamalarının 2017 yılında 230 milyon dolarlık çizgiyi aşacak.
  • Dijital dönüşüm çalışmaları itici güç olmaya devam edecek Türkiye’de, IDC araştırmasının verilerine göre kurumların yaklaşık yüzde 70’i bunu ya planlarına almış durumda ya da girişimlerini başlatmak üzere.
  • Akıllı Şehir girişimleri 2017’de daha pragmatik bir yaklaşımla ele alınacak, kamu kurum ve ortakları yenilikçi ulaşım, vatandaş işleri, ve acil cevap hizmetlerini mümkün kılarak, sakinlerinin hayatlarında gözle görülebilir iyileştirmeler yapacak.

Microsoft: Bu yılki önceliğimiz ‘yapay zeka’

Etkinlikte konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, Microsoft olarak yapay zeka konusunu bu sene en önemli odak alanlarından biri olarak belirlediklerini söyledi. Murat Kansu, bu odak doğrultusunda 2017’deki 3 ana hedeflerini ise şöyle sıraladı:

“Birincisi sektörel bazda Türkiye için önemli olan finans, üretim, perakende, sağlık, otomotiv ve kamu sektörlerinde, en az 3’er tane yapay zeka bölgesel başarı hikayesi oluşturmak. İkincisi ise girişimcilik özelinde; ülkemizdeki startup ve girişimcilik ekosisteminden dünya çapında yapay zeka inovasyon örnekleri çıkartmak istiyoruz. Üçüncü hedefimiz ise Eğitim. Lise-Üniversite öğrencilerinin yapay zeka ve büyük veri teknolojilerini öğrenmelerini ve bu alanda proje yapmalarını sağlamak için kollarımızı sıvadık.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın