Türkiye’deki şirketlerin dijitalleşme endeksi yüzde 61

Türkiye’de şirketlerin dijitalleşme yolculuğunda hangi noktada olduklarını tespit etmek amacıyla Accenture, Vodafone, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ ve Türkiye Bilişim Vakfı ile beraber bu yıl ikincisi hayata geçirilen Accenture Dijitalleşme Endeksi 2016 çalışması sonuçlandı.  Bu yılki Accenture Dijitalleşme Endeksi’nde incelenen göstergelerdeki artışa karşın, Türkiye ortalaması geçen yıla oranla ancak 1 puan artışla yüzde 61’e yükseldi.

Accenture Dijitalleşme Endeksi 2016 sonuçlarına göre Finansal Hizmetler yüzde 81 ile dijitalleşme performansı en yüksek sektör olurken, onu sırasıyla Hizmet Faaliyetleri, Perakende Ticaret, Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti ve Onarımı sektörleri takip etti.

Yarısı ancak ‘hazırım’ diyor

Endekse katılan şirketler arasında yüzde 81 ve üzeri puan alan ve ‘Dijitalleşme Öncüleri’ olarak belirlenen şirket sayısı da bu yıl artış göstererek 23 oldu. Geçen yıl 14 şirket ’Dijitalleşme Öncüsü‘ olabilecek performansı göstermişti. 

Çalışmada, endeks skorundaki her 10 puanlık artışın, Türkiye’de bir şirket için ortalama olarak yüzde 1’lik ek kâr marjı (Faiz ve Vergi Öncesi Kâr, FVÖK) anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Diğer yandan çalışmaya katılan şirketlerin sadece yüzde 55’i kendilerini dijitalleşme sürecine tümüyle hazır hissediyor ve dijitalleşme trendi ile ortaya çıkan yeni fırsatlara ve risklere karşı hazırlıklı olduğunu belirtiyor.

Hedef endeksi yüzde 75’e çıkarmak

Engin Aksoy

Çalışmayla Türkiye’nin önde gelen sektörlerinin dijital dönüşümdeki mevcut durumunun tespit edilerek gelişim alanlarının ortaya koyulması hedefiyle yola çıktıklarını belirten Accenture Türkiye Genel Müdürü Dilnişin Bayel, “Gelecek, dijital dönüşümü gerçekleştirebilen şirketlerin olacak. Dijitalleşme, dünya liginde yer alabilmenin en temel koşulunu oluşturuyor” dedi.

Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak için Yarına Hazırım Platformu’nu geliştirdiklerini belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ise “İşletmelerin dijital olgunluğunu ölçtüğümüz ve dijital yol haritalarını çizdiğimiz bu platform ile Temmuz 2014’ten bu yana toplam 45 bin işletmenin Dijitalleşme Endeksini hesaplayarak ihtiyaçlarını tespit ettik. Türkiye’de işletmelerin Dijitalleşme Endeksini yüzde 48’den yüzde 53’e çıkardık. Hedefimiz Türkiye’nin Dijitalleşme Endeksini yüzde 75’e çıkarmak” diye konuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın