Kitabın kâğıdından önce dijitali bitti! [Türkiye E-Kitap Pazarı]

Yeni neslin sosyal medyada aktif, internet kullanımı yoğun tüketicisi Türkiye’de ne kitap okuma alışkanlığımızdaki zayıf karneyi bozabildi, ne de ‘Dijitalleşme ile artacak e-kitap satışı, basılı kitabı bitirecek’ tezini gerçekleştirebildi. Resmi verilere göre geçen yıl basılan e-kitapların sayısı azalırken, konuşan kitapların sayısı 26 adetle sınırlı kaldı.

80 milyonluk nüfusa sahip olan Türkiye’de geçen yıl, yayımlanan kitap sayısı 58 binde kaldı. Yayımlanan elektronik kitap (e-kitap) sayısı yüzde 35 azaldı.

Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) istatistiklerine göre Türkiye’de 2017 yılında 60 bin materyal yayımlandı. Bu materyallerin yaklaşık 58 bini kitap, 2 bini e-kitap olurken, konuşan (sesli) kitap sayısı ise sadece 26’da kaldı. 

Tüketicilerin, internet ve akıllı mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte elektronik kitaplara (e-kitap) olan ilgisinin de artması beklenirken, resmi verilere göre durum pek de beklendiği etkiyi yaratamadı.

Yayımlanan e-kitapların sayısı % 35 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2015’te 7 bin seviyesinde olan Türkiye’de yayımlanan e-kitap sayısı 2016’da 3 bine, 2017’de ise 2 binin de altına düştü. Geçen yıl Türkiye’de yayımlanan web tabanlı e-kitap sayısı 1767 adette kaldı. DVD, VCD ve CD tabanlı e-kitap sayısı ise 212 adete kadar geriledi. Her iki e-kitap türünde de pazar yüzde 35’e yakın daraldı.

Kamu ve eğitimden 2 sesli kitap çıktı

Türkiye’de son 10 yılda yayıncılar tarafından toplam 27 bin 775 e-kitap için ISBN alındı. E-kitapların yanı sıra özellikle görme engelliler için geliştirilen ancak yurtdışında seyahat halindeki tüketicilerin de yoğun ilgi gösterdiği sesli/konuşan kitaplar da bekleneni veremedi.

2016 yılında toplam 30 adet olan Türkiye genelinde yayımlanan konuşan kitap sayısı geçen yıl sadece 26 olarak resmi kayıtlara geçti. Bu 26 konuşan kitabın da 13’ü sivil toplum kuruluşları, 11’i özel sektör ve 2’si kamu ve eğitim kurumları tarafından yayımlandı.

Kitabına göre 3 farklı KDV

220 bin civarında görme engelli vatandaşın olduğu Türkiye’de 2010-2017 arasında yayıncılar tarafından ISBN alınarak yayımlanan toplam konuşan kitap sayısı 517’de kaldı. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yayınladığı Katma Değer Vergisi (KDV) oranları listesine göre kitaplar için üç farklı KDV oranı mevcut. 

Buna göre Kur’an-ı Kerim, Tevrat, Zebur ve İncil‘de (kutsal kitaplar) yüzde 1 olan KDV, kitap ve e-kitaplarda yüzde 8 olarak uygulanıyor. Sesli kitaplar ise müzik CD’leri ile aynı kategoride değerlendirilip, yüzde 18’lik KDV oranına tabi tutuluyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın