Türkiye’nin e-ticaret hacmi 30 milyar TL’yi geçti

TÜSİAD’ın GittiGidiyor ve The Boston Consulting Group (BCG) ile birlikte hazırladığı “Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: e-Ticaret” raporu yayınlandı. Rapora göre 2016’da Türkiye e-ticaret pazar büyüklüğü yüzde 26 büyümeyle 30.8 milyar TL seviyesine ulaştı.

Türkiye’de klasik perakende firmalarının ve KOBİ’lerin henüz e-ticaretin nimetlerinden yeterince yararlanmadığına değinen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, “Dünyada e-ticaretin toplam perakendeden aldığı pay yüzde 8.5’lere ulaştı. Ülkemizde ise e-ticaret hızla büyümeye devam etse de, e-ticaretin toplam perakendeden aldığı pay henüz yüzde 3.5 seviyesinde” dedi.

Raporun tanıtım toplantısında konuşan GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı ise şunları söyledi: “Türkiye’de perakende e-ticaret hacmi 2016’da yüzde 32 büyüyerek 17.5 milyar TL’ye ulaştı. Sınır ötesi ticaretin de katkısıyla bu rakam 2019’da rahatlıkla ikiye katlanıp 35 milyar TL seviyesine gelebilir.”

Rakamlarla Türkiye ve dünyada e-ticaret

Raporda yer alan dünya ve Türkiye e-ticaret pazarıyla ilgili temel bulgular şunlar:

* Global e-ticaretin hacmi son 4 yılda 630 milyar dolardan 1.6 trilyon dolara, toplam perakende içerisindeki payı ise yüzde 4.2’den yüzde 8.5’e ulaştı. 2021 yılında bu oranın yüzde 13 seviyesine ulaşması bekleniyor.

* 2020 yılında global e-ticaret hacminin yüzde 64’ünün gelişmekte olan ülkeler tarafından oluşturulması bekleniyor.

* Dünyada, sınırlar ötesi e-ticaret hacmi 400 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Sınırlar ötesi e-ticaret büyümesine devam ederek, 2020 yılında 1 trilyon dolar sınırına yaklaşacak.

* 2016 yılı verilerine göre Türkiye e-ticaret hacmi 30.8 milyar TL Bu rakamın 17.6 milyar TL’si ‘Perakende’, 10.1 milyar TL’si ‘Seyahat’ ve 3.2 milyar TL’sini ‘Bahis’ oluşturuyor.

* Türkiye’de 2012 yılında yüzde 1.7 olan e-ticaretin toplam perakendedeki payı ise yüzde 3.5’e yükseldi.

* Türkiye’de klasik perakendecilerin toplam e-ticaret pazarından aldığı pay yaklaşık yüzde 30 seviyesinde.

* Global çapta mobilin e-ticaret payı yüzde 44 iken Türkiye’de bu oran henüz yüzde 19 seviyesinde.

* 2016 yılı itibarıyla Türkiye’de e-ticaret işlemlerinin yaklaşık yüzde 19’u akıllı telefon ve tabletler üzerinden gerçekleşti. 2021 yılı için bu oranın yüzde 49 seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

* Türkiye’de online alışverişin tercih edilmesindeki en önemli etken uygun fiyat beklentisi.  Türkiye’de internet kullanan her 3 kişiden sadece 1’i online alışveriş yapıyor.

* Tüketiciler ürün araştırmalarını mobilde, satın almaları ise daha çok masaüstünde yapıyor.

“Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: e-Ticaret” raporunun tamamına buradan, raporda yeralan infografiklere ise şuradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın