Türkiye’de Google Street View’a yakalananlar ne yapmalı?

360 derece ‘Sokak Görünümü’ fotoğraflarından oluşan Google Haritalar’ın  Street View servisi Türkiye’de de kullanıma sunuldu. Street View özelliği ile artık Türkiye sokaklarında desteklenen bölgeleri oradaymış gibi gezebiliyoruz.

Bir süredir Türkiye’nin dört bir yanında 360 derece fotoğraf çeken kameralarıyla sokak haritalarını çıkaran Google, bu haritalarına çıkan insanların yüzlerini otomatik olarak bulanıklaştırıyor.

Ancak özellikle sosyal medyada Türkiye’den Google Street View’a yakalanan ilginç fotoğraflarla karşılaşırsanız, şaşırmayın. Çünkü gözden kaçanlar da yok değil! Bu yüzden özellikle yaşadığınız şehirde sık gittiğiniz yerleri Google Street View’dan kontrol etmenizde fayda var.

Yüzler ve taşıt plakaları bulanıklaştırılıyor

google-street-views-sorun-bildir

Milyonlarca fotoğrafdan oluşan binlerce kilometrelik alanda Google’a yakalanmanız belki zor ama eğer ola ki yakalandıysanız, Google size ikinci bir şans veriyor. Bunun için uygulamada yer alan “Sorun Bildir” özelliğini kullanarak, Google’ın Sokak Görünümü içeriğinde yer alan yüzün bulanıklaştırılması istenebiliyor.

Taşıt plakalarını da bulanıklaştıran Google, bu özellikle istenildiğinde tüm bir aracı, evi veya kişiyi bulanıklaştırmaya olanak sağlıyor. Google Sokak Görünümü sayfasının sağ alt kısmında bulunan “Sorun Bildir” özelliğiyle bulanıklaştırma istediğinin yanısıra, “telif hakkı” veya “alakasız fotoğraf” bildiriminde bulunabiliyorsunuz.

Türkiye’nin dört şehrine giremedi!

google-street-view-turkiye-harita

Aslında sokak görüntülerinden oluşan haritalarla Türkiye 2011 yılında Yandex Panorama ile tanıştı. Ancak şehrin sadece belirli bölgelerinin 360 derece görüntülendiği bu panoramalarla şu an itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Muğla ve Çanakkale gibi sınırlı sayıdaki şehirin belirli noktaları gezilebiliyor.

Türkiye’de şehir merkezleri başta olmak üzere 77 ili kapsayan Google Sokak Görünümü haritalarında ise şu an itibariyle sadece Şırnak, Hakkari, Şanlıurfa ve Gaziantep’in yer aldığı 4 şehir bulunmuyorGoogle Street View ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve servisin kullanıcıları ilgilendiren Gizlilik ve İçerik Politikası‘na buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın