Türkiye ‘tatil’i, dünya ‘Charlie Hebdo’yu aradı!

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı, internet aramalarına da hemen yansıdı. Google’ın Arama Trendleri’ne göre Türkiye son 2 gündür en çok “Okullar tatil mi?” ve “Yarın okullar tatil mi?” aramalarını yaptı. Türk kullanıcılar sadece dün  200 binden fazla “8 Ocak 2015 okullar tatil mi?” araması gerçekleştirdi. 7 Ocak 2015’te dünyanın en çok neleri aradığına bakıldığında ise  Fransa’nın başkenti Paris’teki kanlı saldırıyla dünyaca ünlü 12 karikatüristin katledildiği mizah dergisi “Charlie Hebdo” oldu.

32 ülkenin bir numaralı gündemi oldu

Google’daki “Charlie Hebdo” araması, ABD, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, İngiltere, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Endonezya, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Hindistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Macaristan, Malezya, Meksika, Nijerya, Norveç, Portekiz, Romanya, Singapur, Şili, Ukrayna ve Yunanistan dahil olmak üzere 32’den fazla ülkede en çok yapılan arama oldu.

CES 2015’e de damgasını vurdu

648x415_environ-150-francais-presents-rassembles-hommage-victimes

“Charlie Hebdo” saldırısı Las Vegas’ta düzenlenen CES 2015‘e de damgasını vurdu. Fransa ve Paris’in sembolü olarak kabul edilen Eyfel Kulesi’nin Las Vegas’taki benzerinin önünde toplanan 150’den fazla gazeteci, ekranlarında “Je Suis Charlie” (Ben Charlie’yim) yazan akıllı telefon ve tabletleriyle, yapılan saldırıyı kınadı.

Türkiye’deki kullanıcıların 7 Ocak’ta Google’da en çok aradığı ikinci kelime grubu olan “Charlie Hebdo” aramalarının sayısı “tatil” aramalarının yarısında kalarak, 100 bin seviyesinde gerçekleşti. Karşılaştırmalı arama istatistiklerine aşağıdaki grafikten ulaşabilirsiniz.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın