Türkiye’de ailelerin yıllık haberleşme faturası ne kadar?

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), bir sabit telefon ile genişbant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin haberleşme giderleri 2016 verilerini çıkardı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER’in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucuna göre Türkiye’de 2016 yılında 4 kişilik bir aile, aldığı haberleşme hizmetleri için ayda ortalama 237 TL’lik fatura ödüyor.

TELKODER’in “Elektronik Haberleşmede Aile Giderleri Raporu”na göre Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin haberleşme gideri yıllık toplam 2844 TL’ye ulaştı. Raporda, bu rakamın 763 TL’sinin (yaklaşık yüzde 27’si) devlete ödenen verginin oluşturulduğu vurgulandı. Böylece 2015 yılında 720 TL’si vergi olmak üzere toplam 2695 TL olan bir ailenin yıllık haberleşme gideri, 2016 yılında yüzde 5.56 artmış oldu.

Yıllık faturanın 763 TL’si vergiye gidiyor

Rapora göre bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderleri şunlardan oluştu:

  • Sabit telefona aylık ortalama 24.2 TL ödeniyor. 3 GSM operatörünün (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom) abonelerinin ortalama aylık ödemeleri ise 26.7 TL. Sabit internet bağlantısı için ise aylık ortalama 42.6 TL ödeniyor.
  • Bu giderlerin hepsine yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi’nin (KDV) yanı sıra, mobil telefon için yüzde 25, sabit telefon için yüzde 15 ve internet bağlantısı için yüzde 5’lik oranda Özel İletişim Vergisi (ÖİV) de ekleniyor.
  • Devlete ödenen 63.6 TL aylık (yıllık 763.2 TL) vergi eklendiğinde, tüm bireyleri cep telefonu sahibi olan dört kişilik bir ailenin ortalama haberleşme gideri ayda ortalama 237 TL’ye, yılda ise yaklaşık 2844 TL’ye ulaşıyor.
  • Geçen yılın rakamlarıyla karşılaştırıldığında 2015 yılında 2695 TL olan bir ailenin yıllık haberleşme gideri de yüzde 5.56 artmış oldu.

‘Yüksek vergiler ailelerin bütçesini zorluyor’

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, raporla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Günlük hayatta bireyin en önemli özgürlüklerinden biri haberleşmedir. Hatta geçtiğimiz dönemde ülkemizde yaşanan üzücü olaylar sırasında haberleşmenin ne denli kritik bir konumda olduğunu da toplum olarak net biçimde görmüş olduk… Günlük yaşamın vazgeçilmezi olan haberleşme hizmetleri, maalesef yüksek vergi politikaları da eklenince aile bütçelerini zorluyor. 2017 yılında hem serbestleşmenin hızlandırılarak rekabetin arttırılması hem de bu vergi yüklerinin hafifletilmesi hususunda devletin gerekli yaklaşımı göstereceğine inanıyoruz.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın