Türkiye’nin ikinci ekranı açık ara ‘akıllı telefonlar’ oldu

Türkiye’nin televizyon izlerken, ikinci ekranı yüzde 64’lük oranla akıllı telefonlar oldu. 2 yıl önce TV’nin karşısına ‘laptop’u ile geçen izleyiciler artık telefonlarını elinden düşürmüyor. Starcom MediaVest Group Business Intelligence tarafından Global Web Index verileri ile hazırlanan araştırma , Türkiye’de ikinci ekran kullanımına ilişkin verileri gözler önüne serdi.

ikinci-ekran-telefon-arastirma

Araştırmaya göre ikinci ekran kullanımında 2013′ten bu yana yüzde 36′lık bir kullanım artışı gösteren mobil telefonlar, 2015′in ilk çeyreğinde yüzde 64′lük orana ulaştı. Mobil telefonları izleyen ‘laptop’un oranı ise sözkonusu dönemde yüzde 62’den, yüzde 53’e geriledi. İkinci ekranda tabletin payı yüzde 17’den yüzde 28’e çıkarken, son bir yılda tablet kullanımındaki düşüş de dikkat çekti. Masaüstü bilgisayarların kullanım oranı ise yüzde 23’ten yüzde 17’ye indi.

Tableti daha çok kadınlar kullanıyor

tablet-kadin

Türkiye’de ikinci ekran kullanımı cinsiyete göre irdelendiğinde ise kadınların yüzde 61’i, erkeklerin yüzde 66′sı TV başındayken diğer bir taraftan mobil telefonları ile haşır neşir oluyor. Buna karşılık kadınların TV izleme esnasında tablet kullanım oranı (yüzde 31), erkeklere (yüzde 26) göre daha yüksek.

En sert darbeyi SMS yedi

Mobil cihazlarda gerçekleştirilen aktiviteler incelendiğinde, mobil telefondan yapılan mağaza içi ödemeler, bir önceki seneye göre en çok artışı (yüzde 32) gösteren aktivite olarak öne çıktı. 2014 yılında ‘SMS gönderimi’ ise bir önceki seneye göre en sert düşüşü (yüzde 16) gösteren aktivite oldu.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın