Türkiye’nin interneti ‘özgür değil’ kategorisine indirildi! [Rapor]

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, “Nette Özgürlük 2016” raporunu yayınladı.  Dünya genelindeki ülkelerin internet sansürlerinin ve internet özgürlüğü seviyesinin incelendiği rapora göre 2015 yılında “Kısmen Özgür” olarak değerlendirilen Türkiye’nin interneti, 2016 yılında “Özgür Değil” kategorisine geriledi. Bu değişiklikle Türkiye internet özgürlüğü sıralamasında ‘interneti özgür olmayan 20 ülke’ arasında kendine yer buldu.

Dünya genelinde internet özgürlüğünün son 6 yıldır gerilediğine dikkat çekilen raporda, “İnternet kullanıcılarının üçte ikisi, hükümeti eleştirmenin sansür sebebi olduğu ülkelerde yaşıyor” denildi.

Yükselen trend: WhatsApp’ı engelleme!

Raporda, global internet kullanıcılarının yüzde 27’sinin Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanma cezasına bile çarptırılabildiği ülkelerde yaşadığının altı çizildi.

İnternet yasakların ülkelere göre basın özgürlüğü sıralamasıyla da karşılaştırıldığı raporda, bu yıl önce çıkan bir diğer önemli gelişme ise devletlerin WhatsApp ve Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamalarına yönelik artan yaptırımları oldu.

sosyal-medya-yasaklari-dunya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret davasına konu olan “Gollum” paylaşımına da yer verilen 65 ülkedeki internet özgürlüğünün incelendiği rapordan öne çıkanlar şöyle:

Skoru en çok düşen ülkelerden biri Türkiye

  • İnternet özgürlüğüne sahip olan ülke sayısı, 17. İnterneti “Kısmen Özgür” olan ülkelerin sayısı, 28. İnternet özgürlüğü olmayan ülkelerin sayısı, 20.largest_5year_declines
  • En özgür internete sahip olan ülkeler: Estonya, İzlanda, Kanada. İnternet özgürlüğünde en kötü skora sahip ülkeler: Çin, Suriye, İran. İnternet özgürlüğünde iyileşme gösteren ülke sayısı, 14.
  • Dünya genelindeki internet kullanıcıların sadece yüzde 24’ü “Özgür İnternet”e sahip.
  • İnternet özgürlüğünde statüsü değişen ülkeler: Brezilya (2015’te ‘özgür’, 2016’da ‘kısmen özgür’), Türkiye (2015’te ‘kısmen özgür’, 2016’da ‘özgür değil’).
  • Son 5 yılda (2012-2016) internet özgürlüğü skoru en fazla gerileyen 5 ülke: Ukrayna, Venezuela, Türkiye, Rusya, Etiyopya.
  • Dünya genelinde en çok erişimi engellenen uygulama, WhatsApp. 2016 yılında 12 ülke WhatsApp’a erişimi engellemiş.
  • Sosyal medya paylaşımları nedeniyle en çok tutuklanma olayının yaşandığı uygulama, Facebook. Son bir yılda 27 ülkede Facebook paylaşımları tutuklanmaya neden olmuş.
  • 7 ülke Twitter’ı engellemş ve 9 ülke atılan ‘tweet’ler nedeniyle kullanıcıları tutuklamış. YouTube’ta bu sayılar sırasıyla 6 ve 12.; Instagram’da 7 ve 3; Telegram’da 4 ve 1; Skype‘da 7 ve 0 olmuş.

Hangi maddesine baksak hem Türkiye hem de dünya genelindeki internetin özgürlüğü için içimizi karartan “Freedom on the Net 2016” raporunun tamamına buradan , Türkiye ile ilgili hazırlanan özel rapora ise şuradan erişebilirsiniz.

Ülkelerin skorlarına göre internet özgürlüğü seviyesi


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın