Türkiye’de mobil reklamda iOS, Android’i ikiye katladı

MMA Türkiye (Mobil Pazarlama Birliği), 2016 Türkiye Mobil Reklam Harcama Raporu verilerini açıkladı. Nielsen Türkiye tarafından gerçekleştirilen araştırma verilerine göre, 2016 yılında önde gelen mecralarda 22.3 milyar mobil reklam görüntülemesi gerçekleşti. Mobil Reklam Harcamaları 2016 verilerine göre, mobil içerik mecralarına yapılan reklam yatırımları 122 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

Facebook, Twitter, Google arama, YouTube gibi sosyal paylaşım ve arama mecraları, rapor hesaplamalarının dışında tutuldu. Reklam harcamalarının 89.1 milyon TL’lik kısmı, ‘Premium’ reklamlarda gerçekleşti. Bu çalışmalar ile elde edilen görüntülenme sayısı, 6.7 milyar oldu.

Premium satın almalarda reklam veren ya da medya ajansları reklam ağları ve yayıncılarla birebir görüşerek reklamın hedef kitleye uygun mecralar üzerinde çıkmasını sağlıyor.

Programatik olarak tabir edilen ve reklam alım-satım sürecinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği sistem üzerinden sunulan mobil reklamlarda ise 32.9 milyon TL harcama ve 15.5 milyar görüntüleme gerçekleşti.

iOS Android’i ikiye katladı

Araştırma raporundaki bir diğer ilginç veri de mobil uygulamalara yönelik reklam harcamalarının yüzde 69’unun iOS cihazlardan yapılması. Buna karşın Türkiye’de 2016 yılında Android tabanlı mobil cihazlara yapılan reklam harcamaları yüzde 31 seviyesinde kaldı.

Aslan payı telekomünikasyonda

Araştırmaya göre Telekomünikasyon sektörü, yüzde 24 pay ile mobil reklamları en çok değerlendiren iş kolu olarak öne çıkıyor. Telekomünikasyonu yüzde 6’lık bir payla Otomotiv, Ulaşım ve Yan Sanayi izlerken, Kozmetik ve Kişisel Bakım, Finans, Yayıncılık, İnşaat ve Dekorasyon Hizmetleri yüzde 5’er paya sahip bulunuyor. Gıda ve Yayıncılık sektörlerinin payı yüzde 4, Tekstil sektörünün payı ise yüzde 3 seviyesinde.


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın