Türkler Netflix’i eşinden gizli izliyor!

Geçen yıldan bu yana Türkiye’de de Türkçe olarak hizmet vermeye başlayan online film ve dizi izleme platformu Netflix, ilginç bir araştırmaya imza attı. ‘Netflix Kaçamakaraştırmasına göre Türkiye’de çiftlerin yüzde 41’i beraber başladıkları diziyi eşini beklemeden, gizlice tek başına izlemeye devam ediyor. Bu şekilde “eşini aldattığını!” söyleyenlerin yüzde 81’i, bunun tek seferlik bir kaçamak olmadığını kabul ediyor.

Türkiye’deki Netflix kullanıcıları arasında ilk defa gerçekleştirilen araştırma sonuçlarının ortaya çıkardığı başka bir gerçek ise Türk izleyicilerinin, Netflix kaçamakları konusunda diğer ülkelere göre daha hassas oluşu.

Gerçek aldatmadan bile kötü…

Türkiye’deki çiftlerin yüzde 76’sı Netflix’te kaçamak dizi izlemekten dolayı eşine karşı suçluluk duyduğunu söylerken, bu oran dünya genelinde yüzde 68’lerde seyrediyor. Diğer yandan katılımcıların sadece 5’i eşinin Netflix’te kaçamak yapmasını önemsemeyeceğini düşünüyor.  

Daha da enteresan olan ise Türk katılımcıların yüzde 27’si Netflix’te dizi bölümlerini eşinden önce izlemenin, gerçek anlamda aldatmadan bile kötü olduğunu düşünüyor. Dünyada ise bu oran sadece yüzde 14.

Hangi dizileri izlerken, neden aldatıyoruz?

Araştırmaya göre Türkiye’deki çiftler, birbirini en fazla Dexter, Breaking Bad, Love, Star Trek, Black Mirror, Narcos ve Marvel’s Daredevil dizileriyle aldatıyor. Çoğu kişi Netflix kaçamaklarını planlı olarak yapmadığını, bir anda oluverdiğini söylüyor.

Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 79’u eşini plansız aldatıyor. Yüzde 63’ü “Dizi o kadar sardı ki resmen başından kalkamadım” gerekçesini öne sürüyor. Yine Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 63’ü bu işten sessiz sedasız kurtulacağını bilse daha fazla aldatmaktan çekinmeyeceğini söylüyor.

5 kişiden biri diğer odaya geçip, izliyor

Türkiye’de, evde tek başına kaldığında kendini tutamayıp eşiyle beraber izlemesi gereken diziyi yalnız başına izlediğini itiraf edenlerin oranı yüzde 58. Yüzde 10’u eşi evdeyken farklı bir odaya gizlenerek, yüzde 22’si ise eşi iş yerindeyken ya da şehir dışındayken sinsice diziyi açtığını kabul ediyor.

“Beraber dizi izlerken eşiniz uyuyakaldı ve siz izlemeye devam ettiniz diyelim, sizce bu aldatma sayılır mı?” sorusuna Türkiye’deki katılımcıların yüzde 28’i “Evet” cevabını vermiş.

Öyle sürükleyiciydi ki şeytana uydum!

Türkiye’de bir diziyi birlikte izlemeye başlayan çiftlerin yüzde 27’si, hangi gerekçeyle olursa olsun eşinin Netflix’te kaçamak yapmasının, gerçek anlamdaki bir aldatmadan bile daha kötü olduğuna düşünüyor ve bundan korkuyor. Yüzde 40’ı ise “şeytana uyup eşinden gizlice izlediği” dizi bölümlerini asla itiraf etmiyor.

190’dan fazla ülkede 93 milyonun üzerinde üyesi bulunan Netflix’in araştırması, dünya genelinde bir diziyi beraber izlemeye başlayan çiftlerin neredeyse yarısının (yüzde 46) eşine verdiği sözü tutamayıp, diziyi tek başına, gizlice izlemeye devam ettiğini gösteriyor.

Aldatma oranı 4 yılda 3’e katlanmış

‘Eşlerin birlikte izlemeye söz verdikleri bir diziyi çeşitli gerekçelerle dayanamayıp tek başına izlemesi’ şeklinde tanımlanan bu kavrama, “Netflix ile Kaçamak” adı verilmiş. 2013 yılından 2017 yılına kadar geçen 4 yılda “Netflix ile Kaçamak” yaptığını söyleyenlerin oranı 3 kat artmış. 

‘Netflix kaçamağı’ yapan eşlerin savunması da çoğunlukla “Dizi öyle sürükleyiciydi ki kendimi durduramadım” oluyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın