Türkiye selfie araştırması: En güler yüzlü bölgeler Ege ve Güneydoğu

Bir yandan belfie, diğer yanda jelfie var. Ancak selfie çekmek şu anda en popüler trendler arasında yer alıyor. Buradan yola çıkan teknoloji devi HTC, Türkiye’nin selfie haritasını çıkarmış. Araştırma şirketi Somera ile gerçekleştirilen araştırmada, son üç ayda sosyal medyada paylaşılan 70 bin selfie etiketli paylaşım taranırken, bunlardan anlamlı bulunan yaklaşık 3500 tanesi değerlendirmeye alındı. Çalışmaya 7 bölgeden tüm iller dahil edilirken, analizde coğrafi bölgeler ve cinsiyetler arası farklar öne çıkarıldı.

Araştırmadaki en güler yüzlü bölgeler, Ege ve Güneydoğu oldu. En doğallar ise Doğu Anadolu’dan çıktı. En somurtkan selfie’ler ise İç Anadolu, Marmara ve Akdeniz’den çıktı. Güneydoğuluların selfie’lerinde yüzde 66 oranında, Egelilerin ise yüzde 60 oranında gülümsediği görüldü. En çok özenerek selfie çeken bölge yüzde 65 oranıyla Marmara olurken, en az özenen bölge ise yüzde 46 ile Karadeniz oldu.

‘Selfie’lerde yalnız kaldık

turkiye-selfie-arastirmasiAraştırmada dikkatimizi çeken detaylar arasında erkeklerin de en az kadınlar kadar selfie meraklısı oldukları ortaya çıkması. Selfie çekenlerin yüzde 49’unu erkekler, yüzde 38’ini kadınlar, yüzde 13’ünü ise hem kadın hem de erkeklerin ortak olduğu selfieler oluşturdu. Buna göre erkekler son üç ayda kadınlara göre yüzde 11 daha çok selfie çekti.

Araştırmada tekli selfie’lerin birden fazla kişinin bulunduğu selfie’lere oranla daha çok olduğu görüldü. Araştırma dahilinde tekli selfie’lerin oranı yüzde 59 olurken, çoklu selfie’lerin oranı ise yüzde 41 oldu. Bu kritere göre en sosyal selfie’ler yine Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden çıktı. Güneydoğu’daki çok kişi barındıran selfie’ler yüzde 55 iken, tekli selfie’ler yüzde 45’te kaldı. Selfie’lerde aile üyelerine en çok yer veren bölge ise yüzde 10 oranıyla yine Güneydoğu oldu.

Manzarayı bırak ortama bak!

Araştırmada incelenen selfie’lerin yüzde 66 oranında iç mekânda yüzde 34 oranında ise dış mekânda çekildiği gözlemlendi. Selfie’lerin yüzde 96’sının manzarasız, ancak yüzde 4’ünün bir manzaranın önünde olduğu görüldü. Manzaralı selfie’ler her ne kadar az olsa da en çok manzaralı selfie paylaşılan bölge ise yeşilin binbir tonuyla bezenmiş dağlarıyla Karadeniz oldu. Karadeniz Bölgesi yüzde 9 oranında manzaralı selfie’leriyle birinci olurken, Marmara ve Güneydoğu bölgeleri yüzde 7 ile ikinciliği paylaştılar.

Türkiye’nin selfie haritasını aşağıdaki infografikten inceleyebilirsiniz.

turkiye-selfie-arastirmasi


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın