Türkiye Süper Lig yayın hakları 5 yıl daha Digiturk’te!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından, 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 futbol sezonları TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayın Haklarının devri için bugün düzenlenen ihale sonuçlandı. İhale sonucuna göre Türkiye Süper Lig maçları gelecek 5 sezon daha Digiturk’te olacak.

TFF’nin Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde ihale öncesinde yayın hakları ihalesi için 5 firma şartname alırken, TFF’nin bugün gerçekleştirdiği ihaleye Digiturk ile birlikte Turkcell Superonline katıldı.

Turkcell maçların görüntülerinin sadece mobil yayın haklarını içeren C Paketi‘ne teklif verirken, beIN Media bünyesindeki Digiturk bütün paketleri içeren D Paketi‘ne teklif sundu. Turkcell’in aldığı C Paketi için muhammen bedel 15 milyon dolar, Digiturk’ün aldığı D Paketi için ise muhammen bedel 495 milyon dolar olarak belirlenmişti.

5 yıllık yayın için 3 milyar dolar ödeyecek

turkcell-superonline-digiturk-tff-ihale

Digiturk ve Turkcell Superonline üst yönetimi, ihaleye tam kadro katıldı

İhale öncesinde, teklifler kapalı zarf içerisinde Yayın İhalesi Komisyonu’na ve hazır bulunan notere teslim edildi. İhaleye Digiturk ve Turkcell Superonline teklif verdi. İhaleyi D Paketine yıllık 500 milyon dolar bedel teklif veren Digiturk kazandı.

Digiturk’ün futbol yayın hakları için 5 yılda ödeyeceği toplam tutar ise 2 milyar 500 milyon dolar oldu. Digiturk’ün KDV dahil ödeyeceği toplam tutar ise 2 milyar 950 milyon dolar olacak.

Hangi pakette ne var?

A Paketi: Süper Lig maçlarının tamamını canlı olarak yayınlamak ve yayınları uluslararası kuruluşlara pazarlama hakkına sahip olmak.

B Paketi: 1. Lig’in yayın ve isim hakkını kapsıyor. Süper Lig’deki 9 maçın geniş özeti de bu paketin içinde yer alıyor.

C Paketi: Görüntülerin cep telefonu ve internet gibi mobil yayın haklarını kapsıyor.

D Paketi: A, B ve C paketlerindeki tüm yayın haklarını içinde barındırıyor.

‘5 firma ilgilendi ama 2 firma ihaleye girdi’

tff-yayin-haklari-ihalesiİhale sonrasında konuşan TFF Başkanı Yıldırım Demirören “Hepimizin ortak menfati Türk futbolunun bir yerlere gelmesi. 5 firma çok ciddi ilgilendi ancak sadece 2 firma girdi. Bugün bildiğim kadarıyla kulüplerin eline geçen para 367 milyon dolar, 2017 itibarıyla 500 milyon dolar +KDV olacak. Bu parayı çok iyi harcamaları gerekiyor. Ekonomik olarak dünyada 6’ıncıyız ama futbol olarak yokuz. Bugün tarihi bir gündü, bunu çok iyi değerlendirmek lazım” dedi.

Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ ise “Kulüpler Birliği ile TFF arasında çok ciddi ilişkiler var. 600 milyon dolarlık bir hedefimiz vardı, aşağı yukarı buna ulaştık. Futbolun marka değerini arttırmak için elimizden geleni yapacağız. Kulüpler açısından yüzde 50’ye yakın yayın geliri artışı oldu. Bu artış Türk futbolu için çok önemli, bu geliri çok iyi yönlendirmek gerekiyor” diye konuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın