Türkiye ekonomisi daraldı, telekomünikasyon büyüdü

Uluslararası vergi ve danışmanlık hizmetleri şirketi KPMG Türkiye, aralarında telekomünikasyonun da yer aldığı ekonominin kilit sektörlerinin 2017 raporlarını açıkladı. Rapora göre Türkiye’de tüm sektörler için sancılı geçen 2016’da yaşananlara rağmen telekomünikasyon sektörü 2016 yılında daralmadan büyüdü.

KPMG Türkiye Medya, Teknoloji ve Telekomünikasyon Sektörü Lideri Serkan Ercin, “Son 27 çeyrektir büyüyen Türkiye ekonomisi 2016’nın üçüncü çeyreğinde uzun süreden sonra ilk defa daraldı. Ancak telekomünikasyonda herhangi bir daralma izlenmedi. 2016’nın üç çeyreğinde de sektörün büyümesinin pozitif ve GSYİH büyümesinden fazla olması gücünü kanıtlıyor” dedi.

KPMG Türkiye’nin Telekomünikasyon Sektör Raporu’nda öne çıkan rakamlar şöyle:

2016 yılında neler oldu?

 • Türkiye’de 1 Nisan’dan itibaren hizmete giren 4.5G’yi yaklaşık 38 milyon abone kullanıyor. Yüksek hızlı interneti ise aktif olarak kullanan abone sayısı 13 milyonu aştı. Genişbant internet abone sayısında sabit 10 milyon, mobilde de 45 milyona ulaşıldı.
 • 2013’ten başlayarak 2016’nın üçüncü çeyreğine kadar geçen sürede telekomünikasyon sektörü gelirleri, TL bazında düzenli artış gösterdi. Türkiye’de GSYİH’nın yüzde 1.8 daraldığı 2016’nın üçüncü çeyreğinde dahi sektör gelirlerinin artışı devam etti.
 • 2016 yılı Eylül sonu itibariyle elektronik haberleşme alanında sabit abone sayısı 11 milyon iken mobil abone sayısı 74 milyonu aştı. Sabit hatlarda düşüş sürerken, mobil hatların yaygınlaşması devam ediyor. 2016’nın başından üçüncü çeyreğe kadarki 9 aylık süreçte sabit abone sayısı 410 bin kişi azalırken, mobil abone sayısı 820 bin kişi arttı.

 • 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle 74 milyon mobil abonenin 69 milyonunu cep telefonu aboneleri oluşturuyor. Yeni gelişen akıllı teknolojilerle birlikte ev ve ofislerdeki cihazlara uzaktan erişim ve kontrole imkan sağlayan M2M abone sayısı 4 milyona yaklaştı.
 • 2016 yılı üçüncü çeyreği itibariyle internet erişimine sahip 59 milyon abone bulunuyor. Abonelerin internete erişimde öncelikli tercihi yüzde 80’i aşan oranıyla cepten internet… Cepten interneti yüzde 13 ile DSL teknolojisi ve yüzde 3 ile fiber internet izliyor. Kalan yaklaşık yüzde 3’lük kesim ise mobil bilgisayardan internet ile kablolu internet arasında dağılıyor.
 • 2016 yılında Türkiye’de üç mobil operatör faaliyet gösterdi. Şirketler, pazar paylarına göre Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom olarak sıralanıyor. Turkcell liderlik koltuğunda otursa da gelir bazında Vodafone ile arasındaki fark yaklaşık yüzde 2.
 • Türkiye, telekomünikasyon ürünleri dış ticaretinde ise açık veriyor. Sektörün ithalatı ihracatının oldukça üzerinde. 2016’nın ilk 11 ayında 191 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken aynı dönemdeki ithalat tutarı 4,3 milyar dolar.
 • Özetle 2016’nın ilk 11 ayında her ay 1 birim ihracat yapılırken buna karşılık 23 birim ithalat yapıldı. Yani 58 milyon dolarlık cep telefonu ihracatına karşılık 2,8 milyar dolarlık ithalat yapıldı.
 • Kablosuz iletişim altyapısıyla telefon-verici ve verici-verici arası iletişimi sağlayan cihazlarda ise 64 milyon dolarlık ihracata karşılık 1 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi.

2017 yılında neler bekleniyor?

Raporda, Türkiye telekomünikasyon sektörü ile ilgili 2017 yılı beklentileri ise şu şekilde sıralandı:

 • Telekomünikasyon sektörü 2017 yılına büyük beklentiler ve projelerle adım atıyor. WhatsApp ve Skype gibi servis sağlayıcılar yeni ve büyüyen pazar konumunda.
 • Telekom şirketleri, tehdit olarak niteledikleri OTT (over the top) teknolojisinin etkisini azaltmak adına kendi içerik, mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarına yoğunlaşacak veya mevcut OTT firmaları ile işbirliği yapacak.
 • Yeni yılda büyük verinin işlenmesinde kullanılacak iş zekası çözümleri kilit rol oynayacak. Dijital dönüşüm de yeni nesil müşteri deneyimi sağlamak amacıyla telekomünikasyon oyuncularının ajandalarında üst sıralarda yer alacak.
 • Bulut teknolojisi, telekomünikasyon şirketlerini veri güvenliği ihlallerinden kaynaklı gelir açığını korumak için veri güvenliği tekniklerine yatırım yapmaya zorlayacak.
 • Türkiye’de 1 Nisan 2016 itibarıyla hizmete giren 4.5G teknolojisinin yaygınlaşması için fiber altyapının artırılması ve bakır kabloların yerini fiber kabloların alması gerekiyor.
 • Fiber altyapı yatırımları kapsamında Turkcell, Türksat ve Vodafone gibi şirketlerin gündeme getirdiği ‘Ortak Altyapı Şirketi’ (OAŞ) projesiyle hem hızlı şekilde yatırımlar tamamlanabilecek, hem de maliyet açısından ciddi tasarruflar sağlanabilecek.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın