Türkiye’deki ücretli Android uygulama fiyatları ucuzladı

Hep zam haberi verecek değiliz. Bu sefer Google’ın Türkiye’ye yönelik bir indirim haberi ile karşınızdayız. Google, Android uygulama mağazası Google Playde yer alan ücretli uygulama ve uygulama için satın alma ücretlerinin taban fiyatlarını indirdi. 17 ülkeyi kapsayan fiyat indirimlerine Türkiye de dahil oldu.

Google Play’deki 99 centlik (0.99 dolarlık) ücretli uygulama fiyatlarının dünya genelinde hala çoğu ülkede yüksek bulunduğundan hareket eden Google, bu yılın başında Hindistan’a özel yaptığı indirimlere 17 yeni ülkeyi de dahil etti.

Hindistan’daki en ucuz ücretli uygulama fiyatını 15 cente (10 Hindistan Rupisi) kadar çeken Google’ın Türkiye’deki minimum uygulama ücretini 21 cente indirildi. Böylece Türkiye’de daha önce minimum 2 TL olarak uygulanan ücretli uygulama ve uygulama içi satın alma fiyatları da 0.59 TL’ye inmiş oldu.

Türkiye fiyatları 0.59 TL ile 1337 TL aralığında

google-play-store-ucretliYüzde 70 ucuzlayarak 59 kuruşa inen bu fiyatla Türkiye, Hindistan’ın hemen ardından Google Play’deki uygulama fiyatlarının en ucuz olduğu ikinci ülke konumuna yükseldi. Türkiye 0.21 centlik fiyatla Ukrayna ile ikinciliği paylaştı. Türkiye’de 0.59 TL’den başlayan geliştiricilerin belirleyebildiği en düşük ücretli uygulama fiyatlarının, en yüksek 1337 TL olarak uygulandığını da belirtelim.

Google Play Geliştirici Konsolu’na 25 dolar karşılığında hesap açabilen uygulama geliştiriciler, Google Play’de sattığı uygulamalar ve uygulama içi ürünler karşılığında kullanıcıların ödediği tutarın yüzde 70’ini alırken, kalan yüzde 30 dağıtım iş ortağına ve işletme ücreti olarak Google’a kalıyor.

Uygulama geliştiricilerini yakından ilgilendiren Google Play’deki ülkelere göre uygulanan ücretli uygulamaların fiyat aralıklarına buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın