Türkiye, VPN kullanım oranında dünya ikincisi oldu!

Gündemden düşmeyen Twitter, Facebook ve YouTube erişim yasakları, Türkiye’ye VPN kullanımında dünya ikinciliği getirdi! Araştırma kuruluşu Statista’nın GlobalWebIndex verilerinden derlediği rakamlara göre dünya genelinde VPN (Sanal Özel Ağ) kullanıcılarının sayısı 166 milyona ulaştı. VPN’nin en çok kullanıldığı ülkeler ise açık ara internet ve sosyal medya yasaklarının en yaygın olduğu ülkeler oldu.

Bu alanda birinci, ülkedeki toplam internet kullanıcılarının yüzde 23’ünün VPN kullandığı Endonezya oldu. Endonezya’nın hemen ardından ikinci sırada ise VPN’in toplam internet kullanıcılarının yüzde 22’sinin “zorunlu” tercihi olduğu Türkiye oldu. Diğer bir deyişle Türkiye’deki internete bağlanan her 5 kişiden 1’i VPN kullanıyor. 2014 yıl sonu verilere göre Türkiye’deki VPN kullanıcılarının sayısı 5.2 milyonu aştı. 

“Türkiye hiç sürpriz değil!”

Internet-yasak-vpn

Araştırmada, Türkiye’nin ikinci sırada yer almasının, geçmiş yıllardaki Twitter erişim yasakları nedeniyle “sürpriz” olmadığı vurgusu yapıldıBulunulan ülkedeki internet yasaklarını aşmak için en yaygın kullanılan yöntem olan VPN ile farklı ülkelerdeki sunucular üzerinden internet bağlananların en yüksek olduğu yaş grubu, yüzde 16’lık oranla 25-34 yaş aralığı oldu.

Dünyada internete bağlananların yüzde 11’i VPN kullanırken, VPN kullanarak en çok bağlanılan sosyal ağlar arasında, yüzde 42 ile Facebook ve yüzde 30 ile de Google Plus (Google +) başı çekti.

Ülkelere göre VPN kullanım oranlarını hazırladığımız interaktif tablodan inceleyebilirsiniz.  Türkiye’deki yasaklı sitelere giriş için en çok tercih edilen VPN’lere ise buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın