Türkiye’de Google’a karşı yapılan ‘rekabet’ başvurusu sonuçlandı!

Arama motoru Yandex’in Türkiye’de Google’a karşı Rekabet Kurumu’na yaptığı başvuru sonuca bağlandı. Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yayınlanan karara göre Yandex’in başvurusunu değerlendiren Rekabet Kurulu, Android işletim sistemli cihazlarda ön yüklü olarak gelen Google uygulamalarıyla ilgili bir soruşturma açılmasına gerek olmağına hükmetti.

Yandex’in Rekabet Kurumu’na 10 Temmuz 2015’te yaptığı başvuruda, Google’ın cihaz üreticileriyle imzaladığı mobil uygulama dağıtım ve gelir paylaşımı sözleşmelerinin rekabeti bozduğu gerekçesiyle Türkiye’de Google aleyhinde dava açılması istenmişti.

‘Rakiplerini açıkça dışlıyor’

google-android-logoYandex (Limited Liability Company Yandex) tarafından başvuruda, Android işletim sistemini tercih etmek isteyen ekipman üreticilerine, cihazlarına Google uygulama/uygulama mağazası/hizmetlerinin önceden yüklenmesi şartını getirdiği, böylelikle uygulamalarını ayrıcalıklı yerleştirme imkânı elde ettiği belirtildi.

Başvuruda, konum sağlayıcı olarak “Network Location Provider”ını kullanmanın zorunlu olduğu böylece Google uygulamalarının birbirine bağlandığı, bu şekilde arama motoru reklamlarından veya uygulamalar içerisinde yapılan aramalardan elde edilen gelirden pay alabildikleri, gelir paylaşımı sözleşmelerinde rakiplerin açıkça dışlandığı ve Google’ın bu eylemleri ve uygulamalarının telafi olunamayacak zararlar doğurabilecek nitelikte olduğu iddia edilmişti.

Yandex’in bu başvurusunu değerlendiren Rekabet Kurulu, Yandex ve Google Türkiye ofisinin yanısıra LG, Samsung, Sony, ZTE, Turkcell, Vodafone, Avea, General Mobile ve Telpa ile görüşüp, konuyla ilgili bilgi istedi.

Google’a rekabet davası açılmayacak

android-on-yuklu-uygulamalarGoogle’ın mobil cihazlarında Android işletim sistemini kullanmak isteyen orijinal ekipman üreticileriyle imzaladığı sözleşmeler yoluyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’u ihlal ettiğini iddia eden Yandex’in başvurusunu değerlendiren Kurul, dosya konusu iddialara yönelik olarak 4054 sayılı Kanun’un 41. maddesi uyarınca bu aşamada soruşturma açılmasına gerek olmadığını “oy çokluğu” ile karara bağladı.

Kurul’un 18 sayfalık kararında, Google Inc., Google International LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Limited Şirketi’nden oluşan ekonomik bütünlüğün (Google), orijinal ekipman üreticileri ile yaptığı “Mobil Hizmetler Dağıtım Sözleşmesi”nde yer verilen, mobil cihazlara Google Mobil Hizmetleri içinde yer alan belirli uygulamaların ön yüklemesinin münhasıran yapılmasını öngören hükümlerin kaldırılması ve buna ilişkin uygulamalara son verilmesi yönünde Google’a görüş bildirilmesi sonucuna varıldı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın