Türkiye’de yılbaşı alışverişi son Pazartesi yapılıyor

Derin öğrenme ve yeniden hedefleme teknolojileri sağlayıcısı RTB House, Türkiye’deki yılbaşı alışveriş eğilimleri araştırdı. Buna göre Türkiye’de Aralık ayında internet kullanıcıları e-ticaret sitelerini en çok hafta içi ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Özellikle Pazar günü e-ticaret ziyaretlerinde azalma görülürken, yılbaşına doğru bu oranlar değişiyor. Yılbaşından 10 gün öncesinde online alışveriş Aralık ayı ortalamasının yüzde 36’ya kadar üzerine çıkıyor.

Yeni yıldan önceki ilk Pazartesi ise Türkiye’deki popüler online alışveriş günü olarak göze çarpıyor ve Aralık ayı ortalamasının yüzde 22 üzerinde artış görülüyor. Aralık ayı boyunca Cumartesi ve Pazar günleri insanlar ortalama yüzde 20 daha az alışveriş yaparken, yılbaşına doğru kullanıcıların e-ticaret sitelerine ilgisi artıyor. 

Pazar günü yüzde 20 daha fazla tıklanıyor

Yapılan analize göre örneğin yıl başından önceki son Pazar günü reklamlara yüzde 20 daha fazla tıklanıyor.Türkiye’deki internet kullanıcılarının yeni yıl öncesinde kişiselleştirilmiş fırsatlar görmek istediğini ve bu tarz reklamlara tıklama eğilimlerinin daha fazla olduğunu dile getiren RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, “Kişiselleştirilmiş reklamlar, kullanıcıların dikkatini çekerek, potansiyel kullanıcıların e-ticaret sitelerini ziyaret etmesini sağlıyor. Derin öğrenme temelli yapay zekâ ve yeniden hedefleme çözümleriyle en doğru kişiye, en doğru teklifin yapılması satışların artmasını sağlıyor” dedi.

Can Tunçer

Tunçer, yılbaşı döneminde online reklam stratejilerini belirleyen e-ticaret sitelerinin, eğer varsa fiziksel mağazalarına yönlendiren yapılar da oluşturabileceğini belirtti. Tunçer, bu sayede yılbaşı alışverişine çıkan kitleyi de dijital ortamda yakalayarak, fiziksel mağazada satışa yönlendirmenin mümkün olduğunu söyledi.

Aralık’ta dünyada en az satın alma Cumartesi

RTB House, Türkiye ile birlikte Avrupa, Latin Amerika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan 40’dan fazla ülkenin verisini de analiz etti.

Buna göre tüm bu bölgelerde Aralık ayında e-ticaret sitesi ziyaretleri, Türkiye’ye paralellik göstererek haftaiçi gerçekleşiyor. Ay ortalamasına göre yüzde 17 daha fazla ziyaret edildiği görülen Pazartesi günleri daha fazla tercih ediliyor. Ayrıca satın alma oranı da yüzde 38 artıyor. Cumartesi günleri ise e-ticaretin en zayıf olduğu gün olarak göze çarpıyor. Ziyaretler yüzde 8 oranında düşerken, gerçekleşen işlem sayısı yüzde 22 azalıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın