7 maddede Türkiye’nin sınır ötesi online alışveriş haritası

Uluslararası online ödeme sistemi PayPal adına araştırma şirketi Ipsos tarafından gerçekleştirilen 22 ülkeyi kapsayan “Sınır Ötesi Online Alışveriş Araştırması 2014”ün sonuçları açıklandı. “En çok kimler yurtdışından online alışveriş yapıyor?”, “Hangi ürünlere talep çok?”, “Tüketiciler en çok neye önem veriyor?” gibi kritik sorulara yanıt veren e-ticaret araştırmasını, 7 maddede özetledik.

1 – En çok ABD’den ürün alıyoruz

abd

Türkiye’deki tüketicilerin son bir yılda en çok ürün aldıkları yurtdışı pazar, yüzde 18 ile ABD. Black Friday (Kara Cuma) alışveriş çılgınlığına sayılı saatler kala ABD’yi yüzde 14’le Çin, yüzde 9’la Almanya takip ediyor.

 

2 – ‘Giyim ve ayakkabı’ ilk tercihimiz

ayakkabı

Türkiye’den son 12 ay içinde sınır ötesi online alışveriş yapmış olanların yüzde 36’sı giysi, ayakkabı ve aksesuar, yüzde 29’u elektronik eşya, yüzde 25’i eğlence ve eğitimle ilgili dijital ve indirilebilir ürün almış.

 

3 – 2015’te favorimiz ev eşyası olacak

evesyasi

Türk tüketicilerin 2015’te almayı planladığı ürünler sıralamasında ise en büyük artışın yüzde 25 ile ev eşyalarında olacağı öngörülüyor. Bu kategoriyi eğlence (yüzde 15), sağlık ve güzellik (yüzde 14), bebek ve çocuk eşyaları (yüzde 14) takip ediyor.

 

4 – ‘Sadece yurtdışından alıyorum’ diyenler yüzde 6

sadeceyurtdisi

Türkiye’de online alışveriş yapanların yüzde 64’ü sadece yurtiçinde, yüzde 31’i hem yerel hem yurtdışındaki sitelerden, yüzde 6’lık bir kesimse sadece sınır ötesi alışveriş yapıyor.

 

5 – En büyük sorunumuz gümrük ve vergiler

sinir-kapilari

Yurtdışındaki sitelerden alışveriş yapan Türk tüketicilerin en büyük problemi ise yüzde 53 ile gümrük, vergi… benzeri masraflar ve yüzde 51 ile “Sorunla karşılaştığımda yardım alamamak” olarak öne çıkıyor.

 

6 – İştahımızı en çok ‘Free Shipping’ kabartıyor

freeshipping

Türkleri yurtdışından online alışveriş yapmaya teşvik eden faktörler söz konusu olduğunda, ilk iki sırada, yüzde 51’le ‘ücretsiz nakliyat’ (Free Shipping) ve ‘güvenli ödeme’ geliyor. Türkçe müşteri desteğinin kendilerini sınır ötesi alışverişe heveslendireceğinin altını çizenlerin oranı yüzde 47, ürünlerin orijinalliğinin kanıtlanmasının önemli olduğunu düşünenlerin oranı 45.

 

7 – İlk adresimiz eBay

ebay_ipad

Sınır ötesi online alışveriş yapan Türkiye’deki tüketiciler, yurtdışı alışverişlerde en çok (yüzde 26) eBay’de harcama yapıyor. Sınır ötesi alışveriş yapanlar için ikinci sırada yüzde 21 ile Aliexpress, üçüncü sırada yüzde 18’le Amazon geliyor.

 

Bonus: En çok Avusturyalılar online alışveriş yapıyor

avusturya1

22 ülkeyi (Türkiye, ABD, İngiltere, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, İspanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Danimarka, Polonya, Rusya, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Brezilya, Meksika, Kanada, Çin ve Avustralya) kapsayan araştırmaya göre dünya genelinde en çok sınır ötesi online alışveriş yapanlar yüzde 83’lük oranla Avusturyalılar. Bu alanda Avusturyalıları, yüzde 82’yle İsrailliler ve yüzde 75 ile Avustralya yer alıyor. Türkiye’de olduğu gibi dünyada da e-ihracatın bir numaralı ürünleri, giyim ve ayakkabı (yüzde 39).

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın