Türkiye’de en çok online alışveriş hangi gün yapılıyor?

RTB House, Türkiye’deki kullanıcıların online alışveriş ve satın alma alışkanlıklarını ortaya koyan araştırmasının açıkladı. ‘En çok online alışveriş hangi gün ve saatte yapılıyor?’ sorusunun cevabını arayan  araştırmaya göre Türkiye’de internet kullanıcıları en çok Perşembe günleri saat 14 ve 16 arasında internet reklamlarına tıklıyor ve satın alma işlemi gerçekleştiriyor.

Araştırmaya göre Türkiye’de Pazar günleri en az satın almanın yapıldığı gün olarak kayıtlara geçti. Perşembe günü Türkiye’deki tüketicilerin satın alma oranları (dönüşüm), Pazar günlerine kıyasla yüzde 109, tıklama oranları ise yüzde 64 daha fazla gerçekleşti.

Perşembe günü satın alma işlemlerinin yüzde 19’unu oluşturan en yoğun saatler ise 14.00 ve 16.00 arasında yaşanıyor. Ayrıca 21.00 ve 23.00 arası yüzde 18 ile Perşembe günü içerisinde satışların arttığı saatler olarak öne çıkıyor.

Dünya salı günü 14:00-16:00 saatleri arasında

Satın alma alışkanlıklarının hafta sonlarından hafta içine kaydığını belirten RTB House Türkiye Ülke Müdürü Okay Tuğ, “Bundan 10 yıl öncesinde bilgisayar ve internet yaygın bir satın alma aracı değildi ve kullanıcılar genelde iş amacıyla kullanıyorlardı. Ancak günümüzde internet bağlantısına sahip cihaz sayısının artması ile birlikte kullanıcılar, her zaman her yerden satın alma işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu da hafta sonu alışverişe çıkmak için ayrılan zamanların, hafta içi e-ticarete yoğunlaştığını gösteriyor” dedi.

RTB House’un faaliyet gösterdiği Avrupa, Latin Amerika, Asya ve Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’daki 40’dan fazla ülkeden toplanan verilere göre ise en fazla reklamlara tıklanan ve satın alma işlemi gerçekleşen gün Salı oldu. En yoğun satın alma işlemleri 14.00 ve 16.00 saatleri arasında gerçekleşti. Dünya çapında en az satın alma ise hafta ortalamasının yüzde 11 altında kalan Cumartesi günü oldu.

İnsan beynini taklit eden yapay zekâyı kullanıyorlar

Pazarlamada yapay zekâ (AI) çözümlerinin devreye girdiğine değinen Okay Tuğ, şunları söylüyor:

“Kendi kendine öğrenen algoritmalar kişiselleştirilmiş yeniden hedeflemede kullanılıyor. Bu teknolojinin ardında ise insan beynindeki nöronları taklit eden derin öğrenme teknolojileri bulunuyor. Bu teknolojiler ile toplanan veri her an analiz ediliyor ve en ufak değişikliğe dahi uyum sağlayarak kendisini geliştiriyor. Böylece reklamverenler, günler, saatler hatta dakikalar için özel reklam stratejileri hazırlayarak, daha önce hiç olmadığı kadar fazla satın alma potansiyelini ortaya çıkarma fırsatı elde ediyorlar.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın