Türkiye’nin interneti 24 yaşında  

Bugün itibariyle Türkiye’de internet 24 yaşında. 12 Nisan 1993 tarihinde 64 Kbps kapasiteli kiralık hat ile ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı sistem salonundaki yönlendiriciler kullanılarak, ABD’ye IP protokolu üzerinden Türkiye’nin ilk internet bağlantısı gerçekleştirilmişti. O tarihten bu yana 12 Nisan günü Türkiye’de internetin yıl dönümü olarak kabul ediliyor.

İnternetin Türkiye’deki yıl dönümü kapsamında 10-23 Nisan tarihleri arası da bilişim alanında önde gelen sivil toplum kuruluşlarından oluşan Bilişim STK Platformu tarafından “İnternet Haftası” olarak kutlanıyor.

İnternetin Türkiye’ye gelişinin 24. yıl dönümünü şenlik havasında kutlamaya çağıran Bilişim STK Platformu, yayınladığı Aktif Katılım Çağrısı ile Türkiye internetini büyütmek ve interneti daha geniş kitlelere yaymak için internetin önündeki engellerin kaldırılması çağrısı yaptı.

İnternet Yaşamdır!

Ülkemizde internet kullanımı yüzde 60’yi yeni aştı. Düzenli kullanımda henüz yüzde 50’yi bulamadık. Halkımızın yüzde  40’ı henüz internet kullanmıyor” denilen çağrıda, birey ve kurumlara şu öneriler yapıldı:

Kültürel mirası internete taşı

Kendi okulunu internetle bütünleştir

Programlamayı öğrenelim, öğretelim

Özgür yazılımla tanış/tanıt

Bir Hackathon yapalım

Bilişim ve hukuk buluşması

Bir halk kütüphanesini internet merkezi yap

Belediyeler kamuya açık internet hizmeti sunsun

Üniversiteler tüm arşivlerini açık erişimle yayınlasın

Bir e-devlet hizmetini başlat

Bir mobil uygulama başlat

Mahremiyet ve siber güvenliği önemse

“İnternet Yaşamdır!” sloganıyla gerçekleştirilen İnternet Haftası kapsamındaki tüm etkinliklere internethaftasi.org.tr adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Kimler destekliyor?

Bilişim STK Platformu’nda şu kuruluşlar yer alıyor:

Alternatif Bilişim Derneği, Alternatif Medya Derneği, Bilgisayar Mühendisleri Odası, Bilisim Teknolojileri Eğiticileri Derneği, EHD – Elektronik Ticaret ve Internet Hukuku Derneği, EMO – Elektrik Mühendisleri Odası, ISOC-TR – Internet Derneği, INETD – Internet Teknolojileri Derneği, IYAD – Internet Yayıncıları Derneği, Ankara Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu, Kadın Yazılımcı Oluşumu, LKD – Linux Kullanıcıları Derneği, PKD – Pardus Kullanıcıları Derneği, TBD – Türkiye Bilişim Derneği, TELKODER – Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği, TKD – Türk Kütüphaneciler Derneği.

24 yılda nereden nereye geldi?

24 yılda hem internette hem de Türkiye interneti çok hızlı büyüdü. 2016 yılı sonu itibariyle Türkiye’deki toplam genişbant internet abone sayısı 62 milyonu buldu. Bu sayı 2008 yılında 6 milyon idi.

Türkiye’de mevcut sabit genişbant internet abonelerin 52 milyonu mobil internet, 10 milyonu ise sabit internet kullanıyor. Mobilde ayda ortalama 2 GB olan data tüketimleri ise sabit internette ayda 66 GB’yi aşmış durumda. Sadece 2016’da Türkiye’deki toplam internet data trafiği yüzde 33 artışla 9 milyon terabayt’a ulaştı.

Ancak Türkiye’de nüfusa göre sabit genişbant penetrasyon oranı yüzde 13 iken OECD genel penetrasyon ortalaması yüzde 30. Mobil genişbant penetrasyon oranı da Türkiye’de yüzde 65 seviyesindeyken, OECD ortalaması yüzde 95’i bulmuş durumda.

Dolayısıyla Türkiye’nin interneti her ne kadar son 24 yılda  önemli bir mesafe katetmiş olsa da daha gidecek yolu var. Erişim yasakları ise başlı başına bir tartışma konusu diyerek, internetin Türkiye’deki 24. yılını kutluyoruz.

(Gazete küpürleri, ODTÜ İnternet Arşivi’nden alınmıştır.)


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın