‘İnternette 4 megabit hıza mahkum muyuz?’

Uluslararası araştırma şirketi Akamai’nin hazırladığı son rapora göre Türkiye, fiber internet hızıyla dünyada 147 ülke arasında 67. sırada bulunuyor. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), ‘Türkiye’de internet hızı neden yavaş?’ sorusunun cevabını araştırdı.

TELKODER‘in yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’deki fiber internet kullanıcılarının yüzde 78’lik gibi büyük bir çoğunluğu 4 megabit gibi oldukça düşük bir hıza sahip. Kullanıcıların yüzde 19’u 10 megabit, kalan yüzde 7’si ise 15 megabit ve üstü bir hızla internete erişebiliyor.

Ortalama 7.6 megabitlik fiber hızıyla  Avrupa ülkelerinin eriştiği hızın neredeyse yarısına erişebilen Türkiye, Kenya (15 megabit) ve Şili (8.6 megabit) gibi ülkelerin de gerisinde kalıyor.

Derneğin tespitlerine göre internet kullanan 21 milyon haneye yüksek hızlı fiberin ulaşması ve ortalama hızın artması için ise  1 milyon km daha yani 5 kat daha fiber altyapı kurulması gerekiyor.

‘Kağıt üzerindeki yetkiler fiilen uygulanmalı’

Türk halkının yüksek hızlı internete bir an önce ulaşabilmesi için,  yatırımların önünün artık fiilen açılması gerektiğine dikkat çeken TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türkiye’nin bu kronikleşen sorunu ile ilgili olarak yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

* Bireysel kullanımın dışında, iş dünyasının global rekabette güçlü kılınması için de alternatif işletmecilerin fiber altyapı kurmasının önündeki engellerin kaldırılması gerek.

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak

* Kağıt üzerinde var olan kararlara göre yatırımların önünü açık, ama fiilen kapalı. Fiiliyatta yıllardır yeni yatırımların önü maalesef kapalı.

* Adeta, fiber şebeke yatırımı yapmak isteyen işletmecilere, “Dur, yatırım yapamazsın” deniyor.

* Belediyeler tarafında da bazı engellemeler söz konusu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) görev alanı olmadığı halde fiber altyapısı konusunda tekel oluşturmaya çalışıyor.

* Güçlü bir Türkiye için hem sektördeki işletmecilerin hem de belediyelerin daha akılcı olarak yasalara uygun hareket etmesi şart.

* Fiberin geç gideceği yerlere ise uydudan hızlı internet yolu açılmalı ve  sosyal adaletin gereği yerine getirilmeli.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın