Türkiye internetten alışverişe günde yarım saat harcıyor

Türkiye’nin önce gelen online alışveriş sitesi Hepsiburada’nın tespitlerine göre Türkiye’de internetten alışveriş için günde yarım saat harcanıyor. Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi, Türkiye’de kullanıcıların günde ortalama dört saatlerini internette geçirdiklerini belirterek, “Türkiye’de günde ortalama yarım saat internetten alışverişe ayrılıyor. Kullanıcılar internette gördüğü ürünü gidip mağazadan alıyor” dedi.

E-ticaret ve perakende sektörleriyle ilgili güncel verileri paylaşan Ekmekçi, “Belirli ürün gamlarında e-ticaretin çift haneli pazar payına ulaşabilme potansiyeli var. Önümüzde Kore örneği var. Kore’de bebek bezlerinin yüzde 70’i internetten satılıyor” dedi.

6 kişiden biri ‘online’ bakıp, ‘offline’ alıyor

hepsiburada_ticarigrupbaskani_emreekmekciTürkiye’de son 7-8 yıldır aynı ivmede giden e-ticaretteki büyüme oranın yüzde 35’te tıkandığının altını çizen Ekmekçi, dünyadaki gelişmiş pazarların yakalanabilmesi için sektörün yüzde 100’ün üzerinde büyümesi gerektiğini söyledi.

Ekmekçi, şunları söyledi: “Dünyada ‘internette gördüm, gittim fiziksel mağazadan aldım’ diyenlerin oranı 1’e 4… Yani online 1 lira ciro yaparken, online’da görüp offline’da alanların yarattığı ciro 4 lira. Türkiye’de bu oran daha da yüksek, 1’e 6… Ülkemizde insanlar ürünlere sosyal mecralardan bakıyor ve önemli bir kısmı o an online’dan almak yerine sonradan mağazadan alıyor. Bu yüzden bütün markalara dijitalde olmaları gerektiğini söylüyoruz.”

Hepsiburada’nın aylık ziyaretçi sayısı 60 milyon

Hepsiburada’nın sektörden ayrı olarak yüzde 110’luk büyüme yakaladığını belirten Ekmekçi, aylık ziyaretçi sayılarının 60 milyon, müşteri sayılarının 7 milyon ve ürün gamlarının da 3 milyona yakın rakamlarda olduğunu belirtti.

Hepsiburada’ya gelen bir müşterinin sitede ortalama 8.5 dakika vakit geçirdiğini ifade eden Ekmekçi, ticaretlerinin yüzde 40’ının “elektronik ürünler”den geldiğini, bu anlamda ikinci sırada “anne-bebek”, üçüncü sırada ise “hazır-giyim ve kişisel bakım” ürünlerinin olduğunu bildirdi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın