Türkiye’de mobil uygulamalar en çok ne için kullanılıyor?

App Annie’nin “2017 Uygulama Ekonomisi” raporu, ‘Türkiye’de mobil uygulamalar en çok ne için kullanılıyor?’ sorusuna da en net cevabı verdi. Buna göre mobil uygulamalarda en çok vakit geçiren 7. ülke konumuna yükselen Türkiye, mobilde en çok parayı çöpçatanlık ve tanışma uygulamalarına harcıyor.

Günün yaklaşık 2.5 saatini uygulamalarda geçiren Türkiye’deki kullanıcıların en çok para harcadığı ilk 10 uygulamanın 8’i tanışma ve flört‘ten çıktı.  Akıllı telefon ve sosyal medya kullanımında dünyada ilk 10 ülke arasında olan Türkiye mobil uygulama bağımlılığında da gözünü zirveye dikti.

Üstelik Türkiye sadece mobil uygulamalarda geçirdiği süreyle de değil, dünya ortalamasından oldukça farklılaşan en çok para harcadığı uygulamalar listesiyle de dikkat çekti.

Küresel mobil uygulama istatistiklerini tutan App Annie’nin uygulama ekonomisini incelediği “2017 Retrospective” çalışmasına göre geçen yıl indirilen toplam uygulama sayısı 175 milyarı aştı. Kullanıcıların mobil uygulamalar için harcadığı tutar da 86 milyar doları buldu. Bu rakamın 2018 yılında 110 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

ABD’yi geçtik…

2017’de küresel ölçekte mobil uygulamalarda geçirilen süre kullanıcı başına 1.5 aya çıkarken, mobil uygulama bağımlılığı en fazla olan ülke Endonezya oldu. Günde ortalama 240 dakikasını mobil uygulamalarda geçiren Endonezya’yı, 200 dakikaya yaklaşan süreyle Meksikalılar izledi. Bu alanda Brezilya 185 dakika ile üçüncü.

Mobil uygulamalarda en fazla vakit geçiren 7. ülke olan Türkiye’de bu süre kullanıcı başına ortalama 160 dakikayı buldu. Bu süreyle Türkiye günde ortalama 150 dakikasını mobil uygulamalarda geçiren ABD’yi de sollamış durumda.

Hangilerine para harcanıyor?

Raporda ülke bazında en çok aylık aktif kullanıcısı olan ve en çok indirilen uygulamaların yanı sıra kullanıcıların en çok para harcadığı ilk 10 uygulama da incelendi. Hem Türkiye hem de dünya özelinde en çok indirilen ve kullanıcısı olan uygulamalarda çok büyük sürpriz yok.

WhatsApp, Facebook, Instagram ve Facebook Messenger uygulamaları listenin ilk sıralarında. Ancak kullanıcıların en çok para harcadığı mobil uygulamalar listelerinde işler biraz farklılaşıyor.

Örneğin bu alanda dünyanın ilk sırasında Netflix yer alırken, Türkiye’de ise görüntülü sohbet uygulaması Azar lider durumda. Türkiye’deki mobil kullanıcıların sosyalleşme ve tanışma arayışı için ücret ödemeyi gözden çıkarması bu uygulama ile de sınırlı değil.

İlk 10’un 8’i ‘flört’ten geldi

Türkiye’deki kullanıcıların en fazla harcama yaptığı ilk 10 uygulama arasında Azar ile Tinder, hapnn, connected2.me gibi toplam 7 uygulama bulunuyor. Instagram takipçilerinin analizini yapan uygulama (Followers Analytics for Instagram) da eklendiğinde Türkiye’nin en çok para ödediği ilk 10 uygulamanın 8’i ‘tanışma ve sosyalleşme’den oluşuyor.

Türkiye’de tanışma odaklı olmayıp ilk 10’a girmeyi başaran diğer iki uygulamadan biri film ve dizi izleme platformu Netflix. Bir diğeri ise internet erişim engelleriyle kullanımı artan VPN (sanal özel ağ) uygulaması Hotspot Shield.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın