Türkiye’nin e-ticaret pazarı 6 milyonluk kitleyle dönmez!

Türkiye’de kredi kartına sahip 20 milyonluk bir kesim bulunmasına karşın, internetten online alışveriş yapan kişi sayısının 6 milyon seviyesinde kaldığının altını çizen yerli ödeme kuruluşu iyzico’nun kurucusu ve CEO’su Barbaros Özbugutu, “Cüzdanlarda ortalama 2.7 kart var ama Türkiye’nin hala yüzde 43’ünün herhangi bir banka hesabı yok. Aslında tüm e-ticaret ekosistemi 6 milyon insan etrafında dönüyor. Ondan sonra da diyoruz ki; e-ticaret şirketleri neden kapanıyor?” dedi.

6 milyon insan etrafında dönen bir e-ticaret ekosistemindeki oyuncuların fiyat düşürerek ve birbirlerini kırarak varolmaya çalıştığına dikkat çeken Özbugutu, e-ticaret sektöründeki oyuncular olarak kredi kartı olan ama internetten alışveriş yapmayan 14 milyonluk kesimin neden online alışveriş yapmadığına odaklanmaları gerektiğinin alını çizdi.

Özbugutu, “İlk olarak, ‘bu 14 milyon insanı dijital ortama nasıl çekebiliriz?’ ardından da ‘Yüzde 43’lük bankacılık dışı kesimi bu dünyanın bir parçası nasıl yapabiliriz?’e odaklanmalıyız. Pastayı büyütemezsek, Türkiye’den milyar dolarlık şirketler çıkarmamız mümkün olmayacak. Bizim öyle ödeme çözümleri geliştirmemiz lazım ki Anadolu’nun bir köşesinde yaşayana da, İstanbul’un göbeğinde yaşayan insana da hitap etmeli” diye konuştu.

‘Uyarıyı alan kartını internete kapatıyor’

Türkiye’de 17 Ağustos 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan banka ve kredi kartları ile internetten online alışveriş ve ödeme yapmak için onay verme zorunluğu ile ilgili olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile görüşme halinde olduklarını belirten Özbugutu, şunları söyledi:

* Şu an çok ilginç bir durumla karşı karşıyayız. Bütün bankalardan gelen hata kodlarını analiz ettiğimiz zaman, şunu çok net görüyoruz; bankalar uyarı mesajlarını gönderdikten sonra kartlarını internete kapatanların sayısı çoğaldı. Bankadan uyarı mesajını alan kullanıcı, ‘tamam ben kapatayım o zaman’ diyor.

* Ödeme Kuruluşları Derneği olarak bu sorunu anlatabilmek için devletin çeşitli kurumlarıyla iletişim halindeyiz. BDDK da konuyu değerlendiriyor. Bizim beklentimiz 17 Ağustos’ta hiçbir şeyin değişmemesi.

* Burada şuna dikkat etmek lazım; iyi giden, büyüyen bir yapıyı, iyi analiz etmeden, problemin kaynağı ne, nasıl çözeriz diye bakmadan alınan kararlar, sadece bizim sektörümüzü değil, sigorta ve turizm başta olmak üzere birçok sektörü de çok etkiliyor.

* Türkiye’de online alışverişlerdeki sahtekarlık oranı, diğer ülkelerin çok altında. Bu alanda güven unsurunu artırmak için yapılması gereken ise küçük e-ticaret şirketlerinin ödeme kuruluşları ile çalışmasının teşvik edilmesi olmalı.

‘İran yatırımlarımızı beklemeye aldık’

iyzico’nun kurucusu ve CEO’su Barbaros Özbugutu

Ambargoların kalkmasının ardından 2016’da İran’ın kart sistemini dünyaya entegre eden ilk şirket olduklarını belirten Barbaros Özbugutu, İran pazarı ile ilgili açıklamaları şöyle:

* İran’da 231 milyon kart var. Türkiye’den daha fazla. Türkiye’nin TROY ile yapmak istediğini aslında İran yapmış. Kart penetrasyonu yüzde 90’ları geçiyor. E-ticaret pazarları 50 milyar dolar civarında. Bizden büyük.

* İranlıların kart sistemini iyzico üzerinden dünyaya entegre ettik. Şu anda Türkiye’den 6 şirket İran’a satış yapıyor. Ancak Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasıyla birlikte, bölgede taşlar yeniden yerinden oynadı. Biz de bu pazar yönelik yatırımlarımızı beklemeye aldık. Bekleyip, görmemiz lazım. Olaylar durulur ve ABD’nin İran’a karşı duruşu rahatlarsa, orada çok hızlı bir şekilde ilerleyebiliriz.

* Dünyada her bölgenin kendi ödeme şampiyonu var ve Türkiye’nin etrafındaki bölgenin de ödeme şampiyonu oluşacak. Bu şampiyon Türkiye’den çıkmalı. 5 yılın içinde bunun olması için çalışıyoruz.

Instagram ve WhatsApp’tan tahsilat çözümü

2013 yılında e-ticaret dünyasına yönelik ödeme hizmetleri şirketi olarak İstanbul’da kurulan iyzico’nun 11 bin müşteriye ulaştığını belirten Barbaros Özbugutu, “Şu ana kadar toplam 24 milyon dolar yatırım aldık. Yıllık 2.5 milyar TL işlem hacmine ulaştık” dedi. Özbugutu, hedefleri ve yeni ürünleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

Şahıs şirketi olan veya hiç şirketi olmayan insanların evden yaptıkları satışlarda ödeme kabul etme problemine yönelik olarak bu yılın sonuna doğru yeni ürünlerimizi kullanıma sunacağız. Bireysel kullanıcılar, bir ürünü Instagram üzerinden yayınlayıp, WhatsApp’tan link atıp, ödeme ve tahsilat yapabilecekleri bir yapı kuruyoruz.”


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın