Senin yatırımcın bir melekti yavrum!

Hazine Müsteşarlığı, Türkiye’deki Bireysel Katılım Sermayesi (BKS) Sistemi ve Melek Yatırımcı Ağları ile ilgili 2017 yılı ikinci çeyrek verilerini yayınladı. Veriler, lisanslı ve lisanssız Türkiye’deki melek yatırımcılar listesi, yatırım tutarları, hangi alanlara yatırım yaptıkları ve meslekleri gibi bilgileri bir arada sunuyor.

Türkiye’nin start-up ve girişim ekosistemine yatırım yapan melek yatırımcıların tablosunu ortaya koyan verilerden öne çıkanlar şöyle:

* 2013 yılından bu yana tutulan verilere göre Türkiye’de Haziran 2017 itibariyle Hazine’den lisans almış toplam 424 melek yatırımcı bulunuyor. Bu kişilerin yüzde 25’i (106’sı) 40-45 yaş aralığında.

* Türkiye’deki melek yatırımcıların yüzde 79’u da tek başına İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’u yüzde 8’lik oranla Ankara ve yüzde 4’lük oranla da İzmir takip ediyor.

* Melek yatırımcı olmanın sebepleri ise önem sırasına göre şöyle: Büyüme potansiyeli ve yüksek getiri (yüzde 43), maddi ve manevi destek (yüzde 25), yenilikçi iş fırsatı (yüzde 19), alternatif yatırım olanaklarını değerlendirme (yüzde 13). Bireysel katılım yatırımcısı olanların 103’ü (yüzde 24’ü), melek yatırımcı olmasında verginin çok etkisi olduğunu belirtiyor.

* Şu ana kadar başarıyla sonuçlanan yatırım anlaşması sayısı 22’yi, bu girişimlere yapılan toplam yatırım tutarı ise 6 milyon TL’yi bulmuş. En fazla yatırım tutarına da 2.6 milyon TL ile  2015 yılında ulaşılmış.

* Lisanslı melek yatırımcılar tarafından 2017 yılında yapılan yatırım tutarı 280 bin TL seviyesinde kalırken, lisanssız melek yatırımcılar tarafından bu yıl yapılan yatırımlar ise 1.2 milyon TL’yi aşmış.

* Yatırım alan şirketlerin yüzde 93’ü mikro işletme (10’dan az çalışanı olan), yüzde 7’si de küçük işletmelerden (50’den az çalışanı olan) oluşuyor. Yatırımların yüzde 93’ünü İstanbul, yüzde 7’sini ise Ankara almış.

* Yatırım başvurularının sektörlere göre dağılımında ise tablo şu şekilde: Yazılım ve uygulama geliştirme (yüzde 52), E-ticaret (yüzde 21), Veri tabanı faaliyetleri (yüzde 14), Kanalizasyon, çöp ve atıkların toplanması, hıfzısıhha ve benzeri hizmetler (yüzde 7), Başka yerde sınıflandırılmamış elektrikli makine ve cihazların imalatı (yüzde 3), Bilimsel Ar-Ge faaliyetleri (yüzde 3).

* Yatırım yapan yatırımcıların yüzde 57’si profesyonel beyaz yakalılar, yüzde 32’sini girişimciler, yüzde 11’ini de serbest meslek sahipleri oluşturmuş.

* Yatırım yapılan şirketlerin yıllara göre gelir beklentisi ise şöyle: 1. Yıl 88 bin TL zarar, 2. Yıl 1.3 milyon TL ve 3. Yıl ise 3.4 milyon TL gelir.

Türkiye’deki melek yatırımcılar

* Açıklanan verilere göre Hazine Müsteşarlığı tarafından lisans verilen 424 melek yatırımcıya ek olarak Türkiye’de ayrıca akredite edilmiş 13 ağda lisansı olmadan faaliyet gösteren 402 melek yatırımcı bulunuyor.  Bu melek yatırımcı ağları ve linkleri ise şunlar:

1- Bahariye Melek Yatırım

2- BIC Angel Investments

3- BÜMED Business Angels

4- EGİAD Melekleri

5- eTOHUM

6- Galata Business Angels

7- İstanbul Startup Angels

8- Keiretsu Forum İstanbul

9- Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı

10- TEB Özel Melek Yatırım Platformu

11- Metutech-Ban İş Melekleri Ağı

12- Trangels Melek Yatırım Ağı

13- Eran Erciyes Melek Yatırım Ağı


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın