Türkiye’nin Dijital Geleceği: Genişbant Vizyonu raporu yayınlandı

Türkiye’de fiber altyapı kapsamasının tüm hanelere ulaştırılması için en uygun teknoloji ve yatırım modellerinin analiz edildiği “Türkiye’nin Dijital Geleceği: Genişbant Vizyonu” raporu yayınlandı. Vodafone’un desteğiyle Axon Danışmanlık tarafından hazırlanan Türkiye’nin Dijital Geleceği raporunda, Türkiye’nin ulusal genişbant politikasına ilişkin öneri ve değerlendirmeler yer alıyor.

Fiber internet özelinde genişbant internetin incelendiği Türkiye’nin Dijital Geleceği: Genişbant Vizyonu adlı raporda, yatırım milyar dolarlık yatırımla yaklaşık 5 milyon haneye daha fiber internetin götürülebileceğine dikkat çekildi. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, Axon Partners Yönetici Ortağı Dimitri Kallinis ve Türkiye Genel Müdürü Dikmen Edgü’nün katılımıyla tanıtılan rapordan öne çıkanlar şöyle:

  • Günümüzde evlere genişbant götüren teknolojiler arasında teknik olarak en gelişmiş olan evlere-binalara kadar giden fiber “FTTH/B” teknolojisi.
  • Bugünkü mevcut şartlar ve artan talep, Türkiye nüfusunun büyük kısmına hizmet edecek bir FTTH/B teknolojisi ve kapsama alanının genişletilmesi için gerekli zemini sunuyor.
  • Evlere kadar giden fiber (FTTH/B) ağını kurma hedefinin en iyi şekilde gerçekleştirilmesinde Türkiye için en uygun model, Açık Erişim Şebekesi (AEŞ) modeli.
  • Bağımsız bir işletme üzerinden gerçekleştirilecek olan AEŞ modeliyle yaklaşık 535 milyon dolar yatırımla evlere kadar giden fiber FTTH/B hizmetinin fazladan 4.76 milyon haneye götürülmesi sağlanabilir.

‘Türkiye’nin aydınlık geleceği için bir anahtar’

Raporun tanıtımında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel “Ulusal bir genişbant politikasının oluşturulması, güçlü Türkiye’nin aydınlık geleceği için bir anahtar. Ülkemizde hızlı genişbant internet erişiminin, temel vatandaşlık hakkı olarak belirlenmesi ve bir haneye giden temel hizmetler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın