Online haberlere güven oranı gazeteleri geçti [Araştırma]

Türkiye’de internet kullanıcılarının yüzde 73’ü sosyal medyayı bir haber kaynağı olarak görüyor ve kullanıyor. Ajans Press’in “Türkiye’nin Sosyal Medya Karnesi” araştırmasına göre Türkiye’nin haber kaynağı akıllı telefonlar ve sosyal medya platformları.

Araştırmaya göre haber kaynağı olarak kullanılan platformlar arasında, sırasıyla sosyal paylaşım siteleri, FacebookTwitterYouTube,  WhatsApp ve Instagram yer aldı.

1480314896_sosyal_medya_t__rk__ye_n__n___k__nc___haber_kayna__i_olduTürkiye haberlere ulaşmak için akıllı telefonları kullanıyor. Haberlere ulaşma oranında masaüstü ve dizüstü bilgisayarları geride bırakan akıllı telefonlar bir numaralı habere ulaşma kaynağı oldu.

Türkiye’nin haber kaynağı

Araştırmaya göre Türkiye’de online mecra kullanıcılarının yüzde 40’ı okudukları haberlere güvenirken, bu oran gazetelere güven oranını geride bıraktı.

Türkiye’nin sosyal medya karnesini çıkaran medya takip kuruluşu Ajans Press’in bütün bir yılı kapsayan incelemesinde, ulusal ve yerel yayınlarda en çok konuşulan sosyal medya uygulamaları şu şekilde gerçekleşti:

Uygulama Haber Adedi
Facebook 10363
Twitter 9954
YouTube 8390
WhatsApp 4850
Instagram 2624

Kaynak: Ajans Press


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın