Türkiye’nin ‘hay aklını seveyim’ dedirten 11 binası

‘Akıl’ sadece cep telefonu, tablet ve saat gibi cihazlarda yok. Hem güvenlik hem çevrecilik kriterlerini gözeten modern binalar da artık daha akıllı olmak için yarışıyor. Ancak akıllı bina da sadece girişte kart basmakla olmuyor. Üşenmedik, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) araştırma raporlarını inceledik ve Türkiye’nin en akıllı binalarını listeledik.

1 – Tekfen Tower

tekfen

İş dünyasında yapılan anket sonuçlarına göre özellikleri belirlendi. Binadaki, yangın algılama, ihbar, duman kontrol, CCTV güvenlik, kartlı geçiş ve enerji otomasyon sistemleri, kendi senaryolarıyla çalışıyor ve gerekli durumlarda birbirleriyle haberleşebiliyor.

2 – Sun Plaza

sun-plaza

Binadaki iris tanıma sistemi sayesinde binaya giriş yapacak kişiler binanın girişinde yer alan turnikelerde tanımlanıyor ve hangi kata çıkacakları önceden kayıt edilip, otomatik olarak uygun asansöre yönlendiriliyor. Asansörlerde kat düğmeleri bulunmuyor.

3 – Polat Tower

polat-tower

Binada; depremi 8 saniye önceden algılayıp tüm önlemleri alan deprem sensörleri, konut sahiplerini 150 metreden algılayan güvenlik otomasyonu ve tehlike anında düşmeyen paraşütlü asansör sistemi bulunuyor. 34. kattaki doğalgaz sistemi deprem anında alt katlardaki doğal gazı kilitliyor.

4 – Borusan

borusan

Aydınlatma otomasyonu, değişen gün ışığına göre armatürlerin ışık şiddetini ayarlıyor. Yangın ve deprem anında kapılar otomatik açılıyor ve binanın yıldırımdan korunması “faraday kafesi” sistemi ile sağlanıyor. Tavana yerleştirilmiş ses sistemi çok yüksek sesle konuşulduğunda ses seviyesini ayarlıyor.

5 – Metrocity

metrocity-avm

CCTV sisteminde, tüm kameralar hareket algıladığında kayda geçiyor. Geniş odaklama özellikli kameralar, bina içindekilerin kimlik bilgilerini okuyabiliyor. Dış yüzeye güneş ışınlarının kötü etkilerini önlemesi için örtülen teflon kaplı cam elyaf, içerideki havayı taze tutarken, bina içindekilere gün ışığını yayıyor.

6 – İş kuleleri

is-kuleleri

Otomasyon sistemi, toplam 25 bin ayrı noktadan kontrol edilebiliyor. İç mekândaki hava kalitesini ölçen özel algılayıcılar, çalışma mekânlarının oksijen oranını ayarlıyor. Atık suların geri kazandırılabildiği binada, havanın nem oranı da belli bir düzeyde tutulabiliyor.

7 – Sabancı Center

sabanci-kuleleri

Tüm teknolojilerin aynı platforma entegre olabildiği otomasyon sistemi, binanın içinde kimin olup olmadığını anlayabiliyor. Mevcut sistem geleceğe yönelik teknolojileri kendisine adapte edebildiği için binanın uzun yıllar akıllı bina özelliğini koruması bekleniyor.

8 – Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali

ataurk-havaalani

Yolcu check-in, bagaj işleme, uçak yanaştırma, yolcu köprüleri, anons ve uçuş bilgi sistemleri ortak çalışmakta, bina içindeki yolcu ve personel hareketi 144 kayar kapı, 57 asansör, 26 yürüyen merdiven ve toplam 2 bin 60 metre yürüyen bant,
bina otomasyon sistemi üzerinden izleniyor.

9 – Kanyon Residence

kanyon

Tek noktadan yönetilip birçok noktadan kontrol edilebilen binada; yangın algılama ve söndürme, güvenlik, konfor otomasyon, asansör ve enerji izleme, deprem sensörleri, tüketim faturalandırma ve giriş gibi birçok sistem birbiriyle entegre çalışıyor.

10 – Astoria

astoria

Bina, geniş kapsamlı görüntülü bilgisayar sistemi ile yönetiliyor. Klima, havalandırma, sıcak-soğuk su, elektrik kullanımı gibi özellikler bilgisayar sistemi ile takip edilip, kullanılan miktar bu sistemle faturalandırılıyor.

11 – Sapphire

sapphire

Türkiye’nin en yüksek binası (261 metre) olan Sapphire’de bina içindeki düşey dolaşım için 8’i yüksek hızlı olmak üzere, toplam 14 asansör ve 13 yürüyen merdiven, yatay dolaşım için de 8 yürüyen yol bulunuyor. Cephe perdelerinin hareketleri, iç bahçelerin havalandırması ve yeşil alanların sulanması, bina otomasyon sistemi ile sağlanıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın