Ödeme teknolojileri alanında Türkiye’nin ABD’ye attığı 5 fark

25 yılda Türkiye’de banka kartı sayısı 20 kat, kredi kartı sayısı ise tam 75 kat arttı. Tüketim harcamaları içerisindeki kartların payı yüzde 40’lara ulaştı. Eylül 2015 itibariyle Türkiye’de internet bankacılığını kullananların sayısı 40 milyonu, mobil bankacılık uygulamalarını kullananların sayısı ise 16 milyonu geçti.

Türkiye’nin “nakitsiz toplum” hedefi yolunda hızla ilerlediğini gösteren bu rakamların ardında yatan yenilikçi uygulamalar ise ABD’yi bile solladı. İşte Türkiye’nin ödeme sistemleri alanında ABD’ye fark attığı 5 alan…

 

1 – Chip & PIN’e bizden 8 yıl sonra geçtiler

abd-turkiye-chip-pin-uygulamasiDoğruya doğru… ABD, dünyanın en büyük finans sistemine sahip olan ülke. Ama gelin görün ki kredi ve banka kartıyla alışveriş yaparken, şifre girme uygulamasına (Chip & PIN, EMV) daha Ekim 2015’te geçebildi. Geçti, geçmesine ama yeni kartlarını alan kullanıcıların bile yarısı elle ıslak imza atmaya devam ediyor. Bizde ise kartlı alışverişlerde atılan ıslak imza çoktan unutulduTürkiye’de  2007 yılında hayata geçirilen ve dünyaya örnek olarak gösterilen Chip & PIN teknolojisiyle hem işlemler hızlandı hem de kredi kartı dolandırıcılığı son 10 yılda yüzde 90 azaldı.

 

2 – Mobil cüzdanları çok, ama ‘ulusal’ı yok

mobil-cuzdan-karsilastirma

Akıllı telefon ve uygulamalarla artık tüketicilerin cüzdanı da mobil hale geldi Ancak bu alanın öncülerinden olan ABD’de kullanıcıların kafası hala karışık. PayPal, Google Wallet, Android Pay, Apple Pay, Samsung Pay gibi alternatifleri çok ama birinin sunduğunu diğer sunamıyor.  Türkiye ise bu sorunu 2012 yılında çıkarılan ilk ulusal cüzdanı BKM Express ile büyük bir oranda çözdü. 17 farklı bankanın banka ve kredi kartlarını tek platformda toplayan BKM Express ile internetten veya cepten alışveriş yapılabiliyor. Üstelik bu uygulama, The Mobile Innovations Awards’da “Best Mobile Wallet Innovation” kategorisinde 2015 yılının birincisi oldu. 

 

3 – Gelen SMS, paramızı ‘hacker’dan koruyor

cepten-para-gonderme-abd-turkiye

ABD’de neredeyse her gün cepten para gönderme için yeni bir uygulama çıkıyor. Bu uygulamaların kimi hesap numarasına, kimi cep telefonu numarasına kimiyse e-posta adresine para gönderebiliyor. Ancak deyim yerindeyse, ABD’lilerin alternatifleri de çok güvenlik kaygıları da… Türkiye’de ise BKM Express’in iOS veya Android uygulaması üzerinden para göndermek hem kolay hem de güvenli. Hacker’ların ABD’de çalışan hesap bilgileriyle ilgili haberler bitmek bilmezken, Türkiye’de SMS doğrulamasıyla çalışan sistem, dolandırıcılara geçit vermiyor.

 

4 – Taksit mi! What does it mean?

taksit-abd-turkiye

Tüketici alışkanlıkları tabi bulunulan coğrafyaya göre değişiyor. Taksit, senet, peşin… vs ülkeye, finans sistemine ve gelir yapısına göre farklılaşıyor. Ama Türkiye özelinde banka veya kredi kartı demek, aynı zamanda taksitli alışveriş de demek. Hem de öyle birkaç yıldır da değil. Türkiye’de 1998 yılında senet ve veresiye gibi ödeme yöntemleri, yerini taksitli kredi kartı işlemlerine bıraktı. Türkiye kartların sadece taksit avantajından değil, puan biriktirme özelliğinden de faydalanırken, ABD’de ise kartların kullanıcılarına sunduğu ayrıcalıklar oldukça sınırlı.

 

5 – 4 aya kalmaz sağ alt köşe de ‘yerli’ olacak

visa-mastercard-troy

Ödeme sistemleri alanında dünya pazarını hakimi hiç şüphesiz ki ABD. Bu alanın en büyük oyuncuları Visa, MasterCard ve American Express‘in merkezleri de orada.  Ancak Türkiye, “Bu alanda da varım” dedi ve yerli ödeme yöntemi TROY için geri sayıma başladı. Türkiye: TR, Ödeme:O, Yöntemi:Y harflerinden oluşan kısaltmayla doğan TROY’un logosu, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren Türkiye’deki banka ve kredi kartlarının sağ alt köşesinde yer alacak. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) 3 yıldır üzerinde çalıştığı yerli ödeme yöntemi 4 ay sonra hayatımıza girecek.

 

BKM aracılığıyla


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın