Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY ile ilk işlem yapıldı

Türkiye’nin kendi ödeme yöntemi TROY kullanılmaya resmen başladı. Banka ve kredi kartlarının sağ alt köşesinde yerini alarak kullanıma hazır hale gelen Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY ile ilk işlem Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko tarafından gerçekleştirildi. BKM’nin öncülüğünde geliştirilen TROY’un kullanıma açılmasıyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan BKM Genel Müdürü Soner Canko, dünyada Kanada’dan İtalya’ya ve Güney Kore’den Hindistan’a kadar pek çok ülkenin kendi yerel ödeme sistemini kullandığına ve artık bugünden itibaren Türkiye’nin de bu alanda yerini aldığını söyledi.

TROY için tüm bankalarla anlaştıklarını belirten Canko, “Her bankadan kendi takvimi içinde önümüzdeki dönemde TROY logolu kartlar alınabilecek. Bu sene 10 banka ile başlıyoruz. Gelecek yıl 29 bankaya ulaşacağız. Çok önemli bir hedefimiz var. 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumu haline gelmek’’ dedi.

ATM, POS ve e-ticaret sitelerinde geçecek

TROY ile asıl olarak Türkiye’de yapılan nakitsiz ödemeleri hedeflediklerini belirten Canko, “Türkiye’de halen ödemelerin yüzde 60’ı nakit ile yapılıyor. TROY da bu yüzde 60’ı hedefliyor” dedi. TROY’un şu anda Türkiye çapındaki 48 bin ATM, 2.2 milyon ödeme noktası ve tüm e-ticaret sitelerinde kabul edildiği bilgisini veren Soner Canko, banka kartı ve kredi kartı olarak sunulan TROY’un 2016 yılı sonuna doğru temassız ödeme özelliğine de sahip olacağını söyledi.troy-kredi-kartlari

Tüm dünyada kartlı ödemelerin ekonomilerin büyümesine yardımcı olduğunu, kayıtdışı ekonomiyi önlediğini, enflasyonu düşürüp, istihdam yaratarak nakit para yükünden kurtardığına dikkat çeken Soner Canko, TROY ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında şunları söyledi:

“Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemini geliştirebilmek için uzun çalışmalar yaptık. Standartları belirledik, operasyonel kuralları hazırladık. Kart çıkaran ve bunları kabul eden üyelerle çalıştık. Kart üreticilerinin, terminal sağlayıcılarının hazır hale gelmesini sağladık. Yasal otoritelerden onaylarımızı aldık ve tüm çalışmalarımızı tamamladık ve Türkiye’deki tüm POS, ATM ve e-ticaret siteleri, TROY logolu kartlarla işlem yapmaya hazır hale geldi… ”

Şu an sadece Türkiye’de kullanılabilecek

troy-odeme-yontemiBKM Genel Müdürü Soner Canko, şöyle konuştu: “Adımız ‘Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’nden geliyor. Türkiye’nin ‘TR’si, ödemenin ‘O’su ve ‘Yöntemi’nin ‘Y’sinden oluşan kısaltmayla ona ‘TROY’ adını verdik. Çok yakında cüzdanlarda da TROY logolu kartları görmeye başlayacağız. TROY, evlerde, işyerlerinde ve tüm alışverişlerde kullanılabilecek. İster POS, ister ATM, ister internet üzerinden online alışveriş yapın, ödeme yaparken ya da ödeme alırken işleminiz güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşecek. TROY şu anda sadece Türkiye’de geçerli olacak. Ancak isteyen banka, TROY logolu kartların arkasına yurtdışında da kullanılabilmesi için istediği uluslararası network anlaşmasını koyabilecek.”

Şu anda Türkiye’de faaliyet gösteren 28 banka ile yapılan anlaşma ile sunulan TROY logolu banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın